Wall Street: Smíšená data a „ropná“ nervozita potopily akcie

Páteční obchodní seance skončila pro americké akcie ve ztrátě. Z propadu je možné vinit především smíšená data, svou roli ovšem hrála i nervozita před nedělní schůzkou ropných exportérů, která se uskuteční v katarském Dauhá.

Ropa během dneška opět padala. Brent klesl o 1,82 % na 43,04 dolarů za barel. WTI o -2,8 % na 40,34 USD/barel. Děje se tak z toho důvod, že většina analytiků nepočítá s tím, že aby v neděli bylo dosaženo shody na zmrazení ropné produkce. Přebytek na straně nabídky totiž stále dosahuje zhruba 1,5 milionů barelů za den.

V návaznosti na index S&P 500 odepsal 0,1 %, aby zakončil na 2080,7 bodech. Dow Jones spadl o 0,16 %, což odpovídá 17 897,3 bodů. Technologická Nasdaq klesl i 0,16 % a zastavil se na 4938,2 bodech. Z jednotlivých sektorů se nedařilo především energiím, o moc lépe na tom nebyly ani technologie. Akcie společnosti Apple odepsaly více jak dvě procenta. Jejich katem byl report serveru Nikkei, který oznámil pokračování v omezené produkci iPhonů od dubna do června, a to vinou stále skomírajících prodejů chytrého telefonu.

Tisk: Apple hodlá pokračovat ve snížené výrobě telefonů iPhone

Během dne reportovala své zisky na 1Q 2016 banka Citigroup. Její upravený zisk skončil lepší na 1,10 USD/akcie oproti očekávání na 1,03 dolarů. Tržby třetí největší americké banky podle aktiv pak klesly na 17,55 miliardy dolarů.

Co se týče dat, dočkali jsme se poměrně smíšených čísel. Velice dobře skončil Empire State index, který za duben vzrostl na 9,56 bodů oproti předchozím 0,62 bodům. Poté přišla na řadu vlna zhoršení. Sem patří především březnová průmyslová produkce, která skončila propadem o -0,6 %. Hůře dopadl i ukazatel využití průmyslových kapacit, jenž skončil na 74,8 %. Výčet pak uzavírá Michiganský index spotřebitelské důvěry, který za duben spadl z 91 bodů na 89,7.

Dolaru se dnes vinou pádu ropy nedařilo. Na páru s eurem oslabil na 1,128 EURUSD.

Newsletter