Wall Street snížila týdenní zisk. Brzdou Řecko, podporou místa

Americké akcie zakončily páteční obchodní seanci mírným oslabením i přes lepší data z pracovního trhu. Drobný výprodej může souviset s nervozitou v Řecku. Agentura Standard & Poors zhoršila Řecku rating z hodnoty B na B-, výhled je navíc dále negativní. Index S&P 500 poklesl o 7,05 bodů, -0,3 % na 2055 bodů. Za týden si však připsal slušná tři procenta. Index Dow Jones následoval S&P 500 ve svém propadu a se ztrátou 0,3 % si odepsal 60,59 bodů, uzavřel na 17824 bodech, zhodnocení amerických bluechips akcií za tento týden činilo 3,8 %.

S&P srazila Řecku rating. Nevěří státu ani bankám

Americká ropa zaznamenala za týden 7,2% zisk a našla tak i podporu v solidním pátečním reportu ze Spojených států. Březnový kontrakt v pátek vzrostl o 3,03 % na 51,69 dolarů. Ropa Brent posílila dnes o +2,51 % a vzrostla na londýnské ICE futures Exchange na úroveň 57,8 dolarů, o 9,4 % výše než minulý týden.

Nově vytvořených amerických pracovních míst bylo 257 000. Lepší report povzbudil americký dolarový index +1,14 %. Na druhou stranu zemní plyn spadl o 0,69 % na 2,58 dolaru a celkově ztratil 4,2 % za týden.

Americký trh práce je silný, tvorba míst drtí odhady

Tvorba pracovních míst v Americe nebude měnit pozitivní týdenní trend, na druhou stranu snížení ratingu Řecka agenturou Standard & Poor může vyvolat odklon od rizikovějších aktiv, jako jsou akcie. Další riziko pro trhy může souviset s dnešní zprávou ohledně pracovních míst, to mohlo jen posílit očekávání kolem zvyšování sazeb Fedu a vyšší sazby by pak mohly některé investory odrazovat od akcií. Pracovní data sice odhalují hodně o zdraví americké ekonomiky, ale je důležité si uvědomit, že indikátor tvorby pracovních míst může být zaostalý. Pozitivní data se tak již mohou do jisté míry odrážet v cenách akcií, na druhou stranu investoři zapomínají na potenciální rizika, která s budoucím zvyšováním sazeb můžou souviset.

Index volatility VIX dnes vzrostl o 2,61 %.

Newsletter