Tlaky na mírně silnější dolar přetrvávají. Neoslabil je ani včerejší Fed či pokles delších tržních sazeb. Vliv na kurz tak patrně má tržní sentiment ve znamení averze k riziku. Rizikově averzní nálada a silnější dolar představují rizika slabších měn regionu. Koruna po včerejším krátkém prolomení 26,00 za euro oslabila nad 26,10 za euro.

Wall Street snížila týdenní zisk. Brzdou Řecko, podporou místa

Americké akcie zakončily páteční obchodní seanci mírným oslabením i přes lepší data z pracovního trhu. Drobný výprodej může souviset s nervozitou v Řecku. Agentura Standard & Poors zhoršila Řecku rating z hodnoty B na B-, výhled je navíc dále negativní. Index S&P 500 poklesl o 7,05 bodů, -0,3 % na 2055 bodů. Za týden si však připsal slušná tři procenta. Index Dow Jones následoval S&P 500 ve svém propadu a se ztrátou 0,3 % si odepsal 60,59 bodů, uzavřel na 17824 bodech, zhodnocení amerických bluechips akcií za tento týden činilo 3,8 %.

S&P srazila Řecku rating. Nevěří státu ani bankám

Americká ropa zaznamenala za týden 7,2% zisk a našla tak i podporu v solidním pátečním reportu ze Spojených států. Březnový kontrakt v pátek vzrostl o 3,03 % na 51,69 dolarů. Ropa Brent posílila dnes o +2,51 % a vzrostla na londýnské ICE futures Exchange na úroveň 57,8 dolarů, o 9,4 % výše než minulý týden.

Nově vytvořených amerických pracovních míst bylo 257 000. Lepší report povzbudil americký dolarový index +1,14 %. Na druhou stranu zemní plyn spadl o 0,69 % na 2,58 dolaru a celkově ztratil 4,2 % za týden.

Americký trh práce je silný, tvorba míst drtí odhady

Tvorba pracovních míst v Americe nebude měnit pozitivní týdenní trend, na druhou stranu snížení ratingu Řecka agenturou Standard & Poor může vyvolat odklon od rizikovějších aktiv, jako jsou akcie. Další riziko pro trhy může souviset s dnešní zprávou ohledně pracovních míst, to mohlo jen posílit očekávání kolem zvyšování sazeb Fedu a vyšší sazby by pak mohly některé investory odrazovat od akcií. Pracovní data sice odhalují hodně o zdraví americké ekonomiky, ale je důležité si uvědomit, že indikátor tvorby pracovních míst může být zaostalý. Pozitivní data se tak již mohou do jisté míry odrážet v cenách akcií, na druhou stranu investoři zapomínají na potenciální rizika, která s budoucím zvyšováním sazeb můžou souviset.

Index volatility VIX dnes vzrostl o 2,61 %.

Newsletter