Wall Street spadla pod vahou ropy a nervozity o víc jak procento

Včerejší zisky, za které může Wall Street poděkovat člence Rady guvernéru Fedu Brainardové, jako by nebyly. Během dnešního dne americké akcie hromadně spadly o více jak procento. Hlavní vinu na tomto propadu nese především ropný trh, svou roli ale měl i nedostatek ekonomických dat, který u investorů umocňuje nejistotu ohledně blížícího se zasedání americké centrální banky.

V návaznosti na to klesl index S&P 500 o -1,48 %, což odpovídá 2127,02 bodům. Dow Jones spadl o -1,41 %. Jeho závěrečná cena se tak zastavila na 18 066,75 bodech. Technologický Nasdaq zaznamenal ztrátu o velikosti o -1,09 % a skončil na 5155,25 bodech. Z jednotlivých sektorů se nedařilo především energetice, a to kvůli vývoji na ropě.

Co se týče ceny černé komodity, ta má za sebou více jak dvouprocentní propad. Brent klesl o -2,48 % až na 47,12 USD/barel, WTI pak o -2,83 %, což odpovídá 44,99 USD.

Rozbuškou tohoto pádu byla měsíční zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA). V jejím rámci agentura předpovídá převis nabídky nad poptávkou, a to v důsledku zpomalení poptávkové strany a naopak nárůstu ropných zásob. Tato situace by měla dle odhadů přetrvat minimálně do poloviny roku 2017.

Obdobně vyzněla i včerejší zpráva Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která předvídá mnohem vyšší produkci černé komodity ze strany nečlenských zemí. Obě zprávy jsou tak jasnými signály toho, že výraznější obnova, a pravděpodobně ani tolik skloňovaná stabilizace, ropného trhu nebude v dohledné době na pořadu dne.

V případě dolaru jsme byli v závěru dne svědky jeho mírného zpevnění. Na páru s eurem se aktuálně pohybuje kolem 1,121 EURUSD

Vzhledem k aktuální absenci dat jsou nejžhavějším fundamentem trhů komentáře ze strany představitelů Fedu. Ten páteční má na svědomí prezident bostonské pobočky Eric Rosengren. Ten uvedl, že nízké sazby zvyšují riziko přehřátí ekonomiky, což bylo vyhodnoceno jako poměrně silný „jestřábí“ komentář.

Nejprudší propad Wall Street od června. Úřadují KLDR, Fed a ropa

Oproti tomu „zasáhla“ svým včerejším vyjádřením členka rady guvernéru Fedu Leal Brainardová. Ta je přesvědčena, že i když hospodářský pokrok pokračuje, měl by Fed přistupovat k měnové politice obezřetně. Tento komentář byl vyhodnocen jako silně „holubičí“, což americké akcie ve výsledku vymanilo z počátečních ztrát do velmi slušného plusu.

Wall Street vyletěla po holubičím komentáři z Fedu vzhůru

Ať už jsou oba názory důkaz rozpolcenosti měnového výboru či promyšlenou strategií, jasno bude příští týden ve středu, kdy po dvoudenním zasedání vyřkne Fed svůj úrokový ortel. Do té doby se dá čekat, že napříč trhy bude vládnout zvýšená nervozita.

Newsletter