Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Wall Street srazila z vrcholu levná ropa. Raketa Cubist +35 %

Americké indexy dnes nemalými ztrátami sestoupily z rekordních úrovní. Nijak překvapivě se výrazný pokles týkal především energetického sektoru, na který dolehl pokračující propad cen ropy a který táhl akciové indexy níž. Barel americké WTI se dnes prodával nejlevněji od července 2009, když se jeho cena dostala až k 63 dolarům. O více než  4 % sestoupila také ropa Brent k ceně 66 USD. Ropě nepomohlo ani snížení prognózy Morgan Stanley.

Investoři reagovali negativně také na horší ekonomické zprávy z Číny, Japonska i Evropy. Ty společně stojí za zvýšenými obavami o zdraví globální ekonomiky. Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí oslabila podle zpřesněných údajů o 1,9 %, výrazněji oproti předchozími odhadu -1,6 %. Výprodej pak podpořily údaje z německé průmyslové výroby, která v říjnu výrazně zpomalila růst.

Index S&P 500 poklesl o 0,73 %, Dow -0,59 % a Nasdaq -0,84 %. Výnosy amerických 10letých státních dluhopisů klesly o mírných pět bazických bodů, index VIX vzrostl o slušných 17 %.

Akcie McDonald’s propadly o 3,8 % poté, co společnost uvedla, že v listopadu utrpěla 2,2% pokles celosvětových tržeb. Akcie farmaceutické Merck mírně posílily po zprávě o převzetí konkurenční Cubist Pharmaceuticals celkem za 9,5 mld. USD. Akcie Cubist reagovaly raketovým růstem o více než 35 %.

Newsletter