Wall Street v mínusu. Nepomohl ani boom na ropě

Americká akcie si za čtvrtek připsaly ztráty. Hlavním motorem propadu byla nečinnost ECB. Od rudých čísel Wall Street nezachránil ani boom na ropě.

Index S&P klesl o -0,22 %, což odpovídá 2181,29 bodům. Dow Jones je níže o -0,26 %. Konečná cena se zastavila na 18 478,78 bodech. Technologický Nasdaq spadl o -0,46 % a zastavil se na 5259,48bodech.

Evropská centrální banka se dnes rozhodla ponechat jak své sazby, tak i objem skupovaných aktiv rámci programu QE beze změny. Byť byl tento verdikt očekáván, evropské i americké trhy na něj zareagovaly propadem.

Rozhodnutí banky se rovněž projevilo na eurodolaru, který vzrostl k 1,130 EURUSD. Poté však část svých zisků odepsal. Aktuálně se obchoduje na 1,125 EURUSD.

Zajímavý vývoj byl pozorován na ropě. Brent vzrostl o +3,75 %  až na 49,78 USD/barel, WTI pak o +4,24 % , což odpovídá 47,43 dolarům za barel. Za těmito čísly stála data ohledně zásob černé komodity. Americký ropný institut API dnes zveřejnil, že jen za minulý týden klesly ropné rezervy o 12,1 milionů barelů, přičemž  očekáván byl nárůst o 200 tisíc. Pokud by tento údaj potvrdila i agentura EIA, jednalo by se o největší propad zásob od roku 1985.

Z jednotlivých akcií se nedařilo především Applu, který během dne ztrácel 2,5 procenta, což byl nejvyšší pokles od 24. června, kdy výsledky britského referenda o členství v EU způsobily masivní výprodeje na trhu. Apple dnes také oznámil, že nebude zveřejňovat čísla o prodeji nového přístroje za první víkend, což omezuje možnost, aby analytici mohli předběžně zhodnotit oblíbenost modelu. 

Newsletter