Wall Street vděčí za zisky ropě a Draghimu

Americké akcie uhájily zisky díky vzestupu cen ropy po statistice jejích zásob ve Spojených státech a především slovech prezident ECB Maria Draghiho, který nabudil sázky na to, že ECB v březnu dále uvolní měnovou politiku a tím srazil euro proti americkému dolaru.

Draghiho slova se na Wall Street přenášejí ve dvou rovinách: dobrý pro růst akcií je další příslib nové likvidity, „tištěné“ v ECB. Na druhou stranu ale Draghiho slova o zhoršování podmínek od úvodu roku 2016 zdůrazňují křehkost ekonomiky eurozóny, temnější výhled pro inflaci i roli propadu cen ropy, který pro centrální banku kvůli délce a hloubce propadu přestává být pouze vnějších šokem.

V průběhu obchodování to byly energetické tituly, které svým růstem o více jak 3 procenta vynesly celý index S&P 500 do 1% zisku. Z toho ale na konci seance indexu zůstala pouhá setina procenta s tím, jak se na ropu vzápětí dostavil výběr rychlých zisků. Ropa se tak nadále obchoduje poblíž svých minim z roku 2003 – Brent nad a WTI pod 30 dolary za barel.

Nasdaqu od výraznějších zisků „pomohly“ akcie videopůjčovny Netflix, přítomné už i v Česku, i pokles akcií Apple.

Návazně na ECB a slova Maria Draghiho bude zajímavé sledovat – a v tomto směru budou narůstat sázky – zasedání Fedu, které je na pořadu příštího úterka a středy. Z amerických dat zklamaly jak žádosti o dávky v nezaměstnanosti tak  například sledovaný index Fedu ve Filadelfii, braný za předstihový indikátor vývoje americké ekonomiky. V pátek jsou v kalendáři předstihové ukazatele americké ekonomiky v podání vládní statistiky, prodeje starších domů v USA či nálada ve výrobě (PMI index).

 

Finanční skupina #Roklen přichází s revolučním bezpoplatkovým transparentním systémem devizové směny a plateb s fixní…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 21. leden 2016

Newsletter