Wall Street zasáhl výprodej rizika, dařilo se zlatu i ropě

Americké akcie ve čtvrtek prudce poklesly, Dow Jones spadl pod 17 000 bodovou hranici. Důvodem výprodejů rizikových aktiv bylo sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou a zahájení izraelské pozemní ofenzivy v Gaze.

Izraelská armáda vstoupila pozemní operací do pásma Gazy

Nad východem Ukrajiny sestřelen malajský Boeing s 298 lidmi na palubě. Trhy klesají (aktualizujeme)

Po pádu Malaysia Airlines Boeing 777 s 295 lidmi na palubě poblíž doněcké oblasti na východě Ukrajiny následovaly nové sankce vůči Rusku. Naopak dařilo se zlatu a ropě, které prudce vzrostly. Index volatility se zvýšil o 35 % na 14,85, což je nejvíce za rok. Indexy tak odepsaly kolem 1 %. Index Dow -0,94 %, S&P 500 -1,18 % a Nasdaq dokonce -1,41 %.

Akcie Microsoftu +1,02 % vzrostly poté, co softwarový gigant oznámil, že v následujícím roce sníží počet pracovních míst o 18 000.

Nepříjemný rekord: Microsoft propustí 18 tisíc lidí

Morgan Stanley strčila odhady do kapsy, ve 2Q zdvojnásobila zisk

Akcie Morgan Stanley ve druhém čtvrtletí zdvojnásobila zisk. Nárůst výnosů lze připsat silným výkonem divizí investičního bankovnictví a wealth managementu, které více než kompenzovaly pokles výnosů z obchodování s dluhopisy. Akcie však zisky neudržely a uzavřely -0,6 %.

UnitedHealth Group +1,61 % naplnila svá očekávání v hospodářské výsledkové sezóně a zakončila výše.

Internetový gigant Google reportoval zisk na akcii, který zaostal za očekáváním. Tržby naopak konsensus překonaly a akcie v after-marketu sílily.

Google zaostal ziskem, přesto bilionovou investiční trefou?

IBM se tlačí na špičku trhu. Zisku i tržbám to pomáhá

Zlato poskočilo o 17,1 dolarů, neboli o 1,3 % na 1316,9 dolarů za unci. Výnos ze státních pokladničních poukázek poklesly o 7 bazických bodů na 2,457 %. Ropa vzrostla o 1,99 dolarů na 103,19 dolarů za barel o 1,9 %.

Akcie začaly vlnu výprodejů poté, co Spojené státy a Evropská unie uvalila sankce na ruské banky a energetické společnosti, Rusko následně zastavilo svou podporu ukrajinských povstalců.

Ekonomické zprávy v USA ohledně trhu práce dopadly pozitivně. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 302 000 oproti očekávaným 310 000. Naopak trh realit dopadl hůře, když započatá výstavba v červnu propadla o více než 9 %.

Smíšené signály z USA: Trh práce se dál oklepává, s výstavbou domů je to horší…

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter