Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Wall Street znovu padla na Brexitu

AKTUALIZOVÁNO: Americké akcie dnes opět oslabily, jejich hlavní indexy tak zažily nejprudší dvoudenní propad za zhruba deset měsíců. Dolů je tlačí nejistota ohledně dopadů brexitu, tedy odchodu Británie z Evropské unie, která snižuje zájem investorů o rizikovější aktiva. Na devizovém trhu se britská libra vůči americkému dolaru propadla na nové minimum za 31 let.

Libra sestoupila vůči dolaru na nové minimum za 31 let

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes odepsal 1,50 procenta a uzavřel na 17.140,24 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,81 procenta na 2000,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq se snížil dokonce o 2,41 procenta na 4594,44 bodu.

K propadu indexu Nasdaq přispěly obavy, že ekonomické důsledky brexitu by mohly mít negativní dopad na podnikové investice do technologií.

Jak brexit dopadne na internetové giganty?

Pod tlakem zůstaly akcie amerických bank, které mají významné aktivity v Londýně. „Stále je tu velké množství nejistoty,“ uvedl analytik Eric Kuby ze společnosti North Star Investment Management.

Britové se pro odchod z EU vyslovili ve čtvrtečním referendu. V pátek pak americké akcie utrpěly nejprudší jednodenní pokles za posledních deset měsíců, Dow Jonesův index odepsal zhruba 3,4 procenta. Globálně byl pátek historicky nejhorším dnem z pohledu ztráty tržní hodnoty aktiv na trzích.

Robejšek: Počítám s pokračováním rozkladu Evropské unie

Americký ministr financí Jack Lew v rozhovoru s televizí CNBC dnes řekl, že nezaznamenal žádné známky toho, že by výsledek britského referenda měl vést k finanční krizi. Podle analytiků nicméně finanční trhy kvůli nejistotě kolem brexitu zůstanou v příštích týdnech rozkolísané. „Na trzích panuje krize důvěry,“ řekl analytik Todd Morgan ze společnosti Bel Air Investment Advisors. „Je tu však dostatek hotovosti a úrokové sazby jsou nízko. Svět to přežije,“ dodal.

Na devizovém trhu libra vůči dolaru poprvé od roku 1985 sestoupila pod 1,3200 USD. Propadla se až na 1,3122 USD, oproti poslednímu závěru před vyhlášením výsledků britského referenda tak ztrácela téměř 12 procent. Analytici předpokládají, že v příštích měsících klesne ještě hlouběji. V závěru dnešního obchodování v New Yorku se libra prodávala za zhruba 1,3180 USD, oproti pátku tak vykazovala pokles o 3,8 procenta. Euro vůči dolaru ztrácelo téměř procento a nacházelo se těsně nad 1,1 USD.

Anketa brexit: Unie je zlo. Očekávám tendence k czexitu

Newsletter