XIV – nejlepší dlouhodobá investice?

Přestože mnoho investorů začíná poukazovat na skutečnost, že tržní ocenění hlavních amerických akciových indexů se z historického pohledu vyšplhalo na nebezpečně vysoké úrovně, CBOE Volatility index (VIX), přezdívaný jako index strachu, zůstává prozatím nohama pevně na zemi. Výraznější výkyv tento index zaznamenal naposledy v roce 2011, kdy se dostal nad úroveň třiceti bodů. Dnes je na VIXu založená celá řada burzovně obchodovaných fondů, z nichž nepochybně nejzajímavější perspektivu nabízí Credit Suisse AG – VelocityShares Daily Inverse VIX Short-Term ETN neboli XIV.

Od vzniku v roce 2010 se tento fond řadí mezi nejvýnosnější aktiva obchodované na trhu Nasdaq. V porovnání s indexem S&P500 si XIV momentálně stojí na více než pětinásobném zhodnocení. Zatímco známý akciový index od spuštění fondu připsal něco kolem devadesáti procent, XIV se oproti své počáteční ceně nachází o více než pět set procent výše. Jak je to možné?

Odpověď je vcelku jednoduchá. Neboť není technicky možné obchodovat index VIX, nejlepší alternativou jsou VIX futures kontrakty. Nejlepší však znamená, že pokud investoři chtějí držet své pozice dlouhodobě, musí vzhledem ke kontangu akciových trhů počítat se ztrátami průměrně pět procent za měsíc. A právě díky kontagu se dnes XIV, jehož hodnota je úzce spjata s indexem S&P 500 VIX Short-term futures, nachází tak vysoko.

Nutno však dodat, že volatilita XIVu dosahuje hodnot, které nejsou pro každého. Poklesy okolo šedesáti procent nejsou výjimkou a v případě větší korekce a zvýšené volatility na trzích mohou dosáhnout i větších rozměrů. I přesto jde o velmi zajímavou investiční strategii.

Provedené backtesty a simulace ukázaly, že anualizovaná výnosová míra jednorázové investice do tohoto fondu s horizontem deset a více let by se mohla pohybovat kolem třiceti procent. S pomocí pravidelných investic a přízni tzv. cost averaging efektu by pak strategie mohla dosáhnout ještě vyšších výnosů. Jak se průměrná výnosová míra fondu změní během následujících deseti let lze jen stěží predikovat, ale už teď je jisté, že XIV v investorské komunitě vzbudí ještě mnoho ohlasů.

Newsletter