Zpřesněná data indexu PMI služeb eurozóny ukázala pokles pod 60 bodů. Euro proti dolaru oslabuje pod 1,1860 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,45 za euro.

Yellenová: Zvýšení sazeb je v následujících měsících vhodné

Zvýšení úrokových sazeb v následujících měsících je „zřejmě“ vhodné za předpokladu, že se zlepší čísla z ekonomiky.  Řekla to dnes šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová, která vystoupila na Harvardově univerzitě.

Yellenová konstatovala, že americká ekonomika se nadále zlepšuje. Zároveň vidí růst po pomalém prvním čtvrtletí. Dodala, že ceny ropy a dolar se zhruba stabilizovaly, což pomohlo tlačit inflaci směrem k cíli Fedu.

Šéfka Fedu vystoupila na nejstarší americké univerzitě několik hodin poté, co ministerstvo obchodu oznámilo druhý odhad vývoje hrubého domácího produktu. Ten se v letošním prvním čtvrtletí v přepočtu zvýšil o 0,8 procenta, když analytici počítali s růstem o 0,9 procenta.  Jde tak o nejslabší růst za poslední rok.

 

 

Fed v dubnu nechal základní úrok beze změny v rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Podle zápisu nicméně převládal názor, že „by pravděpodobně bylo vhodné“ zvýšit úrokové sazby v červnu, pokud se bude nadále zlepšovat stav ekonomiky i situace na trhu práce a pokud bude inflace vykazovat známky rychlejšího růstu směrem k dvouprocentnímu cíli.

Příští jednání Fedu se koná 14. a 15. června. Podle trhu je šance na zvýšení sazeb zhurba 28 procent a v červneci již 57 procent, ukázaly údaje CME Group.  

Newsletter