Na světových FX trzích panuje rizikově averzní nálada projevující se v oslabování rizikových měn. Euro oslabuje proti dolaru. Risk-off nálada citelně oslabuje měny regionu střední a východní Evropy. Koruna poblíž hranice 26,90 za euro. Rizika nakloněna k dalšímu oslabování.

Z klidu evropských akcií vybočila těžba železné rudy

Index Stoxx Europe poklesl o 0,13 %, německý DAX skončil téměř na nule, stejně jako francouzský CAC 40 +0,02 %, drobně přidal italský FTSE MIB +0,13 %, naopak nedařilo se španělskému Madrid SE -0,55 %.

Akcie producentů železné rudy dnes výrazně klesaly pod tlakem cen komodity, například Anglo American PLC poklesl o 2,81 %, Rio Tinto -2,18 %, BHP Billiton -2,26 %, Glencore -1,06 %. Trh s železnou rudou jasně převyšuje nabídku nad poptávkou a výrobci navyšují produkci, aby vytlačili menší konkurenty z trhu, řekl komoditní stratég z Commerzbank.

Dnes se konalo zasedání Bank of England, FTSE poklesl o 0,37 %. Zasedání v listopadu nepřineslo žádné překvapení, dva členové z devíti rozhodli o zvýšení úrokových sazeb, naopak zbylých sedm bylo pro zachování stávajících sazeb.

Newsletter