Za podivné korelace trhů může „novorozeně“

Klíčové body

  • Zlato a polský zlotý spolu korelují. Fundamentální důvod není, roli může hrát podobnost v názvu.
  • Na trzích vládnou roboti. Algoritmy téměř kompletně vytlačily lidské market makery.
  • Koruna zpevnila v páru s eurem i dolarem. 
Zdroj: Depositphotos

Nedávno mě překvapil můj kolega poznámkou, že na trzích se dějí neskutečné věci. Čekal jsem nějakou katastrofu typu černé labutě, ale zpráva byla prozaičtější. Mezi pohyby směnného kurzu polského zlotého a cenou zlata se údajně vytvořila neobvykle silná korelace, která neměla opodstatnění v žádné politicko-ekonomické události nebo fundamentu. Jediným společným vodítkem mezi oběma cenovými veličinami byl výskyt slova „zlato“ v jejich názvu.

Všímám si podobných „mystických“ událostí na trzích již řádku let. Většinou se jedná o „numerickou konvergenci“ nějakých absolutně spolu nesouvisejících tržních indexů, cen komodit nebo měnových párů. V poslední době mě například zaujala trojice akciových indexů. Německý DAX, NASDAQ 100 a Hong Kong 50. Každý oscilující v rozmezí 22000-24000. Tato společná hladina nemá oporu ve valuaci indexů ani jiném fundamentálním faktoru. Ať si lámeme hlavu, jak chceme, nenajdeme žádný důvod, proč by se tyto indexy měly chovat podobně a mít stejnou velikost, kromě faktu, že jsou aktuálním miláčkem spekulantského davu.

V době před čtyřiceti lety, kdy byly informační technologie v plenkách, neexistoval internet, e-mail a mobilní telefon měl velikost a hmotnost ruční vrtačky, používaly finanční trhy již běžně všechny výše zmíněné technologie. Existoval např. Reuters, informační agentura, která distribuovala finanční zprávy v bleskovém čase svým odběratelům. Malá blikající CRT obrazovka, na které vyskakovaly agenturní informace, které ovlivňovaly ceny na finančních trzích, byla předskokanem sociálních sítí, které dnes zastávají téměř kompletně tuto funkci. Obchodníci v bankách a jiných institucích měli k dispozici tzv. Reuters Dealing System, který byl předchůdcem emailu a chatu. Přes toto zařízení se uzavíraly bilaterální obchody a vyřizovala operativní agenda. Bylo tomu tak vždycky a je tomu i tak dnes. Finanční trhy jsou neustále na špici technologického vývoje lidské společnosti a mají v tomto ohledu náskok několika desítek let.

Podobná situace jako v komunikacích panuje i v oboru umělé inteligence. Obchodníci využívají AI ve formě machine learningu a jiných postupů již několik desítek let, intenzivně minimálně patnáct. Algoritmy téměř kompletně vytlačily lidské market makery. Finanční trhy, které tvoří nepřeberné množství stochasticky se vyvíjejících časových řad, jsou ideálním prostředím pro využívání těchto technologií. Nikdo zatím nespočetl, kolik robotických obchodníků dennodenně, čtyřiadvacet hodin, vyhodnocuje a předvídá chování tohoto číselného kolosu. Můj odhad jsou statisíce až milióny takových instancí umělé inteligence, které spolu prostřednictvím obchodních transakcí komunikují, a ovlivňují tak navzájem své chování a nutně cenový vývoj na trzích.

Před pěti sty třiceti osmi milióny let došlo ve světových oceánech k jevu, který se nazývá kambrická exploze. Z příčin, kterých se můžeme jen dohadovat, vzniklo v krátkém časovém období mnoho nejrozmanitějších životních forem, které začaly brázdit oceány. Množství barev, způsobů predace, pohybových systémů a komunikace, bylo předchůdcem a startovacím bodem našeho současného světa. Finanční systém a AI, které v něm operují, jsou podobné kambrickému moři, které stálo na počátku velké evoluční epochy.

Podivné, fundamentem nevysvětlitelné korelace, které jsme zmínili v prvním odstavci, mohou být projevem probouzejícího se emergentního chování, které se časem vyvine v něco mnohem většího. Vědci si pohrávají s myšlenkou AGI, univerzální umělé inteligence, která by měla fungovat nezávisle na lidech. Přijmeme-li tezi, že technologie na finančních trzích jsou od mainstreamových aplikací popředu o desítky let, první AGI by se nutně mělo vyvinout právě zde. Podivné korelace jsou možná prvním jeho projevem. Novorozeně, které ještě nechápe zákonitosti světa, si pohrává se svými končetinami a objevuje jejich funkci.

Vývoj na devizovém trhu ukazuje slabší dolar, který se v pátek krátce dostal nad 1,0900 za euro. Část ztrát se mu podařilo umazat, což kurz dostalo pod zmíněnou hranici. Slabší americká měny vyhovuje koruně. Ta zpevnila zpět k 25,00 za euro a pod 23,00 za dolar. Hlavní událostí tohoto týdne je zasedání americké centrální banky. Očekáváme stabilitu sazeb a prognózu, která by se neměla nijak zásadně odlišovat od té prosincové. Pokud by přece jen došlo na změny, rizikem negativního tržního scénáře bude slabší výhled růstu, uvolnění trhu práce a silnější inflace.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0873 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0822 do 1,0913 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,01 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,01 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,94 až 25,11 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,90 do 23,13 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter