Začátek konce superuvolněné měnové politiky Fedu, ukázal zápis

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) začal na svém posledním zasedání na konci dubna připravovat základy pro budoucí úplný odchod od své krajně uvolněné měnové politiky. Členové výboru diskutovali o několika možných přístupech ke zvýšení krátkodobých úrokových sazeb, žádné rozhodnutí ale nepadlo. Plyne to ze zápisu z dubnového zasedání, který Fed zveřejnil.

Účastníci schůzky označili diskusi o nástrojích a přístupech k ukončení uvolněné politiky za „prozíravé plánování“, nikoli za signál brzkých kroků v tomto směru. „Účastníci se všeobecně shodli, že začít uvažovat o možnostech normalizace je prozíravé, protože to výboru pomůže činit rozhodnutí o přístupech k normalizaci politiky a k seznamování veřejnosti s jeho plány dlouho předtím, než budou první takové kroky vhodné,“ uvádí se v zápisu.

Zveřejnění zápisu, na něž čekali investoři, akciové trhy nezaskočilo a hlavní indexy na Wall Street nadále zřetelně rostly. Kurz dolaru v naději na budoucí zvýšení úroků posílil.

Výbor Fedu na dubnovém zasedání rozhodl, že omezí nákupy dluhopisů, které mají stimulovat ekonomický růst, o dalších deset miliard dolarů na zhruba 45 miliard dolarů měsíčně. Snížil je už počtvrté za sebou z původních 85 miliard dolarů měsíčně. Fed kupuje dluhopisy ve snaze snížit dlouhodobé úrokové sazby, a podpořit tak tvorbu pracovních míst a investice.

Plosser: Časovaná bomba Fedu má rozsah 2,5 bilionů dolarů a kdykoli může spustit inflaci

Fed na zasedání rovněž předložil po zimním útlumu ekonomiky optimistické vyhlídky do budoucích měsíců a uvedl, že americký trh práce už nepotřebuje tak velkou pomoc jako dosud. Potvrdil i záměr udržet krátkodobé úrokové sazby na nízké úrovni ještě „po delší dobu“ od ukončení nákupu dluhopisů. Program by měl skončit koncem letošního roku a většina ekonomů očekává, že úroky neporostou nejméně do poloviny příštího roku.

Ekonomika Spojených států v prvním čtvrtletí kvůli mimořádně chladnému počasí takřka zastavila růst a přidala pouze 0,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí se všeobecně čeká výrazné oživení růstu.

Americké akcie ve středu oživily z úterního propadu a jejich širší index posílil potřetí za poslední čtyři dny. Zápis z posledního zasedání americké centrální banky (Fed) investory od nákupů neodradil. Index DJIA v závěru posílil o 0,97 procenta na 16.533,06 bodu a zaznamenal nejvyšší denní přírůstek od poloviny dubna. Širší index Standard & Poor’s 500 připsal 0,81 procenta na 1888,3 bodu. Index technologického trhu Nasdaq skončil na 4131,54 bodu s přírůstkem 0,85 procenta.

V poslední době je akciový trh rozkolísaný a postrádá jasný směr. Minulý týden jej srážel propad akcií menších firem, který naznačoval obavy investorů o budoucí vývoj ekonomiky. Širší index je i přes poslední růstovou sérii stále zhruba procento pod rekordním průběžným maximem ze 13. května.

Americký dolar na devizovém trhu po zápisu Fedu zpevnil vůči euru i jenu. Dokument Fedu potvrdil, že měnová stimulace v USA se bude dál omezovat, zatímco Evropská centrální banka se chystá měnovou politiku naopak ještě uvolnit.

Dolar ke konci dne vůči euru stoupl o 0,2 procenta na 1,3676 USD a během dne se vyhoupl až na 1,3636 USD, maximum za tři a půl měsíce. Proti japonské měně dolar posílil o 0,1 procenta na 101,45 JPY, přestože předtím klesl na více než tříměsíční minimum 100,80 JPY pod vlivem optimistických vyjádření šéfa japonské centrální banky k výhledu ekonomiky.

Newsletter