Žádný strom neroste do nebe. Důvěra v ekonomiku není výjimkou

Žádný strom neroste do nebe a ani čísla k důvěře v českou ekonomiku nejsou výjimkou. Po zářném lednovém výsledku, kdy celková důvěra v ekonomiku dosáhla nejlepšího výsledku od poloviny roku 2008, došlo v únoru k vystřízlivění. Ochladl zejména optimismus spotřebitelů, byť stále zůstává na poměrně solidní úrovni. Jde do jisté míry o zdravou korekci až přepjatě optimistického vidění stavu české ekonomiky.

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v únoru snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený v bazickém indexu, se oproti lednu snížil o 1,3 bodu na hodnotu 97,1. Indikátor důvěry spotřebitelů se meziměsíčně snížil o 3,8 bodu na hodnotu 106,2. Ve srovnání s únorem 2015 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Spotřebitelé také vnímají to, že letošní tuzemský hospodářský růst již nebude tak citelný jako loni a navzdory očekávání svižně rostoucích mezd i navzdory pohonným hmotám nejlevnějším za posledních sedm let přizpůsobují své vyhlídky realističtějšímu scénáři celkového makroekonomického vývoje.

Mírné zhoršení nálady v podnikatelském sektoru má na svědomí nejistá situace v evropském bankovním sektoru, na nějž v sílící míře negativně dopadá politika negativních úrokových sazeb Evropské centrální banky.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter