Zajímavé akcie podle KB: Rio Tinto, Pirelli, Barclays

Rio Tinto: Globální těžební společnost, jejíž hlavním byznysem je prodej železné rudy. Cena této suroviny v posledních týdnech spadla až na nejnižší úroveň od roku 2009, což srazilo akcie Rio Tinto na poměrně atraktivní úrovně. V nejbližší době totiž očekáváme stabilizaci cen železné rudy a poté jejich postupný růst. Rio Tinto navíc významně zvyšuje vlastní produkci díky tomu, že firemní železnorudné doly v Austrálii umožňují těžit s relativně nízkými náklady. Objem prodejů železné rudy by tak oproti roku 2013 mohl vzrůst o více než 15 %. Rio Tinto by proto i ve složitých tržních podmínkách mělo letos dosáhnout růstu provozního zisku.

Pirelli: Akcie italského výrobce pneumatik patří mezi tituly, které by mohla příznivě ovlivnit měnová politika Evropské centrální banky. Podle našich analýz totiž mohou z kroků ECB nejvíce těžit země na periferii eurozóny (tedy včetně Itálie) a z jednotlivých odvětví ekonomiky pak finanční či automobilový průmysl. Již brzy by se navíc ve výsledcích společnosti mohlo pozitivně projevit nedávné oslabení eura a ve prospěch Pirelli v současné době hraje také pokles cen materiálů. To se týká jak přírodního kaučuku, tak i látek potřebných k výrobě syntetické gumy (např. butadien nebo styren).

Barclays: V bankovním sektoru podle našeho názoru momentálně patří mezi nejatraktivnější akcie britské Barclays, jejichž ocenění je velmi nízké. Hospodaření firmy by v příštím roce mělo pomoci pravděpodobné první zvýšení úrokových sazeb Bank of England, které očekáváme již během prvního čtvrtletí. Historická zkušenost ukazuje, že akcie britských bank po zvýšení sazeb většinou rostou a ještě překonávají průměr trhu. Z krátkodobého pohledu jsou navíc akcie Barclays spekulací na to, že Skotové v referendu odmítnou osamostatnění země. Obavy z dopadů odtržení Skotska totiž v posledních týdnech vedly k odlivu prostředků z britských aktiv a tento trend by se mohl po referendu otočit.

Newsletter