Zastaví japonský jen svůj pokles?

Japonský jen dnes zaznamenává mírné zisky poté, co japonský premiér Šinzó Abe údajně vyjádřil znepokojení nad hospodářským dopadem nedávné slabosti měny. Dolar klesá o 0,3 procenta na 108,623 jenu poté, co citace Abeho japonskou agenturou Jiji byla stimulem pro investory k otevření dlouhých pozic na jenu. Komentář premiéra přišel v návaznosti na zaznamenaný pokles jenu v posledních dvou měsících, kdy se japonská měna dostala na šestileté minimum 109,46 jenu za dolar. Tento pokles lze připsat na vrub rozdílnému směřování centrálních bank obou zemí, přičemž investoři sázejí, že americký Fed zvýší své úrokové sazby mnohem dříve, než k tomu dojde v Japonsku.

Americký dolar dnes nevykazuje nijak razantní pohyb vůči koši hlavních světových měn a stále se tak pohybuje v blízkosti svých 4letých maxim na 84,861. Dolarový index konsoliduje po 10 za sebou jdoucích růstových týdnech způsobených spekulacemi obchodníků, že Federální rezervní systém přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb spíše dříve nežli později, což by znamenalo výrazné odchýlení se od měnové politiky v Evropě a Japonsku.

„Mnoho hedgeových fondů zaznamenalo díky nedávnému nárůstu dolaru velké zisky,“ řekl Kaneo Ogino.

Euro mírně roste na 1,28579 dolaru za euro a drží se tak nad svým pondělním 14měsíčním minimem 1,2816. Koruna vůči společné evropské měně dnes nevykazuje téměř žádný pohyb a ocitá se tak 27,514 koruny za euro. Vůči dolaru dnes česká měna mírně posiluje na 21,392 koruny za dolar.

Newsletter