Struktura globálních financí se vyvíjela do současné podoby desítky let. Jedná se o komplexní propletenec finančních vztahů zastřešený nadnárodními finančními institucemi a zhmotněný v obrovském portfoliu derivátových a jiných obchodů. Jako královna uprostřed pomyslného vibrujícího včelího úlu se nachází americký dolar, od jehož hodnoty a cen v něm denominovaných instrumentů se odvíjí vše ostatní. Vyvrcholením tohoto trendu se stala mantra posledních let o „americké výjimečnosti“, která říká, že bez ohledu na jakékoliv okolnosti dolarová americká aktiva jsou nejkvalitnější a nejvíce oceněná aktiva na světě. Tomu odpovídala síla měny, valuace akcií a výše úrokových sazeb.
V duchu předchozího odstavce platilo do minulého týdne pravidlo, na které se investoři a obchodníci mohli spolehnout téměř na tisíc procent. V případě propadů akciových trhů klesal výnos dlouhodobých státních dluhopisů vydávaných americkou vládou a rostla jejich cena. Při správné skladbě portfolia vám ztrátu akciové složky více či méně vynahradil cenový nárůst části dluhopisové. Akciové korekce a risk-off periody tak byly z pohledu průměrné výkonnosti portfolií celkem zvládatelné. Za těchto okolností také většinou posiloval americký dolar, což do značné míry usnadnilo život zahraničním investorům počítajícím zisky v domácích měnách. Americký trh byl proto přístavem klidu, pevným bodem v rozbouřeném finančním universu. Tento vzorec chování se změnil dramatickým způsobem během deseti dnů následujících po druhém dubnu neboli „Dni osvobození“. Jako “safe heaven“ aktivum, do něhož se ukrývá kapitál v případě dramatických pohybů, zafungoval vedle tradičního švýcarského franku kupodivu také bonitní státní dluhopisy denominované v euru.
Akciové trhy se pravděpodobně v tomto týdnu uklidní a obliba bezpečných aktiv pomine. Nicméně pachuť zklamání z chování amerických Treasuries z myslí obchodníků jen tak nezmizí. Závěr vyvozený z chování trhů v minulém týdnu je mrazivý. V době, kdy Spojené státy uzavírají své hranice, cizí státní příslušníci, kteří pobývají v zemi déle než třicet dní, se budou muset registrovat na úřadech, zboží všeho druhu proudící z celého světa je podrobeno nemilosrdným clům a je jenom otázkou času, kdy přísnějšímu nahlížení budou podrobeny kapitálové toky. Nebude to administrativním přístupem americké vlády, která zahraniční kapitál bezesporu potřebuje, ale spíše kritickým pohledem mezinárodní investorské komunity, která bude hlasovat tzv. nohama. Další korekce podobná té po Dni osvobození ukáže, do jaké míry se chování investorů změnilo.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1370 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,78 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1272 do 1,1420 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,11 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,08 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,05 až 25,23 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,99 do 22,32 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo