Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

„Zelená“ Wall Street. Akcie sahají po maximech

Americké akcie ukončily dnešní obchodní den kolem svých maxim. Sílu trhů, i přes stále trvající nervozitu ohledně probíhající výsledkové sezóny, podpořila ropa. Prvotní propad způsobený zprávou o ukončení stávky ropných, plynárenských a petrochemických firem v Kuvajtu byl nakonec eliminován příznivými daty o zásobě černé komodity.

Index S&P 500 si připsal 0,08 % a zakončil tak na 2102,4 bodech, tedy nejvýše od prosince minulého roku. Dow Jones vzrostl o 0,31 % až na 18 109,8 bodů, což je zase nejvyšší číslo od června 2015. Technologický Nasdaq poskočil o 0,16 %, což odpovídá 4948,1 bodům. Největší růst zaznamenal energetický sektor. Nedařilo se naopak nezbytnému spotřebnímu zboží a utilitám.

K již zmiňovanému růstu ropy přispěla data Úřadu pro energetické informace, který oznámil, že americké zásoby za minulý týden stouply o 2,08 milionu barelů, přičemž očekáváno bylo 2,4 milionu. Pozitivně zapůsobila, byť oficiálně nepotvrzená, zpráva o možném dalším setkání velkých ropných producentů. Ti by se dle informací agentury Bloomberg mohli sejít během května, a to v Rusku.

Brent tak v závěru rostl o 3,13 % až na 45,41 dolarů za barel. WTI je výše o 3,77 %, což odpovídá 42,74 dolarům.

Své výsledky hospodaření dnes reportovala společnost Coca-Cola, jejíž upravený zisk na akcii skončil na 45 centech při očekávání na 0,44 USD.

Po trhu pak přišly výsledky firmy American Express, která vykázala zisk na akcii 1,45 dolarů. Očekávání byla nastavena na 1,35 dolarů. Tržby pak dosáhly 8,09 miliardy USD při konsensu na 8 miliardách. Lepší výsledky firma reportovala i přesto, že se v posledních měsících potýká s problémem udržení partnerství s americkými bankami a dalšími finančními subjekty. Příkladem budiž firma Fidelity Investments, která služby American Express vyměnila za banku U.S. Bancorp.

Americký dolar dnes zlomil smůlu posledních dní. V odpoledních hodinách byla prolomena hranice 1,130 EURUSD. Den pak devizová dvojice ukončila na 1,129 dolaru za euro.

Newsletter