Zelený hit v Silicon Valey: Apple sází na Slunce

Největší technologické korporace světa se snaží držet krok s módními tématy moderního světa a „zasloužit“ si tak přízeň a posílit sympatie spotřebitelů či uživatelů. Zatímco Facebook pod taktovkou svého zakladatele Marka Zuckerberga si vzal za svůj ušlechtilý cíl připojit nevyspělé části světa k internetu (a testuje k tomu technologie i pro připojení doslova z vesmíru), výrobce celosvětově oblíbených iPhonů se směle pustil do boje s klimatickými problémy. V Číně, která je největším znečišťovatelem ovzduší, investuje do výstavby dalších solárních panelů a na svou stranu získává také místní dodavatele.

Apple dosud na jihu Číny vystavěl solární projekty o kapacitě 40 MW a aktuálně přislíbil výstavbu dalších panelů s cílem navýšit kapacitu o pětinásobných 200 MW. Výrobce produktů s nakousnutým jablkem ve znaku se navíc má podílet se svými dodavateli, včetně výrobce iPhonů Foxconn Technology, na dodatečné kapacitě 2 gigawatt ve formě elektřiny ze solárních, větrných i vodních zdrojů.

„Klimatické změny jsou jedním z největších problémů naší doby a čas jednat je právě teď,“ apeluje na ostatní firmy v oboru šéf Applu Tim Cook. Apple se angažuje v plánu snížit emise skleníkových plynů v předstihu před letošním summitem OSN, kde by měla vzniknout nová světová dohoda na řešení klimatických změn. Čína, která drží nehezké prvenství ve vypouštění skleníkových plynů, slíbila do roku 2013 téměř zdvojnásobit množství energie produkované z obnovitelných zdrojů a jádra.

Od koho dostává Apple naloženo?

Snahy Applu nevznikly jen tak z dobré vůle společnosti. Čínské organizace na ochranu přírody před čtyřmi lety obvinily Apple, že záměrně přehlíží, jak jeho dodavatelé znečišťují životní prostředí v zemi vypouštěním jedovatých plynů a odpady s obsahem těžkých kovů. Organizace na ochranu přírody Greenpeace ve Spojených státech Applu v roce 2012 vyčetla, že ve svých datových úložištích příliš spoléhá na energie na bázi spalování fosilních paliv. Tento týden ve středu Greenpeace podle agentury Reuters uvedla, že pokud jde o posun k zelenějším energiím v jeho dodavatelském řetězci, učinil Apple velký krok kupředu. Apple nyní tvrdí, že její solární instalace v Číně již vyrábějí více energie, než korporace svým provozem v zemi celkově spotřebuje, tudíž její aktivity v Číně jsou tak „uhlíkově neutrální“.

Čistší vzduch i svědomí chce mít Apple také ve své domovině. Letos v únoru firma oznámila, že investuje zhruba 850 milionů dolarů do solárních panelů v Kalifornii. Zahanbit se nenechávají další technologičtí obři se Silicon Valley, včetně Googlu, který v tomto týdnu oznámil investice do větrné energie v Keni. 

Newsletter