Zeman: Za rok jmenuji vedení ČNB, které napraví škody

Za rok jmenuji na pozici guvernéra České národní banky takového kandidáta, který napraví kroky současné rady, prohlásil dnes Miloš Zeman při své návštěvě Plzeňského kraje. Zeman už dřív kritizoval, že banka v čele s guvernérem Miroslavem Singrem znehodnotila korunu. Zemanova slova přinesla Česká televize.

Zemanovu opětovnou kritiku ČNB vyvolala otázka jednoho ze zaměstnanců firmy Evobus v Holýšově. Ten se totiž prezidenta zeptal, kdy odvolá bankovní radu, která se podepsala na znehodnocení koruny. Muž zároveň vyslovil obavu z nízkých důchodů po přijetí eura, uvádí Česká televize.

„Prezident v podstatě nemůže odvolat bankovní radu, ale po vypršení jejího mandátu může jmenovat nové členy. No, a to bude za rok. Takže ještě rok musíme vydržet. Za rok jmenuji nového guvernéra ČNB místo pana Singera, kterému končí mandát. A jmenuji minimálně dva nové členy bankovní rady,“ prohlásil Zeman.

Zeman: ČNB experimentuje, do vedení chci lidi pro euro

Europoslanec a bývalý viceguvernér Luděk Niedermayer (nestr. za TOP 09) v reakci na prezidentova slova pro ČT vyslovil obavu, kdy hlava státu plánuje dosadit do čela centrální banky takové odborníky, kteří udělají to, co on uznává za vhodné.

„Prezident bude pochopitelně volit ekonomy, kteří mají třeba podobný pohled na některé otázky jako on. Ale v okamžiku, kdy by ten člověk přišel do centrální banky, tak by měl zapomenout na minulost a soustředit se na analýzy, které ČNB zpracovává. A na základě těch analýz provádět co nejlepší rozhodnutí. A já doufám, že bez ohledu na to, co dnes pan prezident naznačil, to tak bude i do budoucnosti,“ prohlásil Niedermayer pro ČT.

Zeman: Rusnok je excelentní kandidát na guvernéra ČNB

Do konce svého mandátu v březnu 2018 obmění Miloš Zeman čtyři ze sedmi členů rady ČNB, a to včetně guvernéra Miroslava Singera. 

Newsletter