Zisk Commerzbank více než dvojnásobný, banka urychluje úklid rozvahy. Akcie +4,4 %

Zisk druhé největší německé banky – Commerzbank – se v druhém čtvrtletí více než zdvojnásobil, oproti stejnému čtvrtletí v předchozím roce. Bance se podařilo posílit zisk z 40 mil. eur na 100 mil. eur, laťku analytiků na úrovni 125 mil. eur však nepřeskočila.

Úspěchem byl vyšší úrokový výnos v retailu a zvýšení provozního zisku z 54 mil. eur na 115 mil. eur. Oprávky vůči špatným úvěrům se snížily z 537 mil. eur na 257 mil. eur a celoročně by měly zůstat výrazně pod úrovní z roku 2013.

Banka pokračuje ve zbavování se nejádrových investic, v červnu prodala portfolia financující realitní sektor ve Španělsku a Japonsku, stejně tak portfolio špatných úvěrů v Portugalsku v celkovém objemu 5,1 miliard eur. V těchto aktivitách chce banka pokračovat a dále plánuje snížit své portfolio úvěrů komerčnímu realitnímu sektoru na 20 mld. eur a portfolio navázané na veřejné finance na 47 mld. eur.

K 30. červnu držela banka „nejádrová“ aktiva v celkové hodnotě 92 mld. eur, cílem tohoto roku je snížit tento objem na zhruba 67 mld. eur.

Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 se zvýšil na 9,4 % z 9 % v předchozím čtvrtletí.

Akcie Commerzbank na výsledky reagují růstem o 4,4 %, což udává tržní hodnotu banky na úrovni 12,3 mld. eur.

Od začátku roku však akcie oslabily o 7,4 %, zatímco index evropských bank a finančních služeb sestavený agenturou Bloomberg klesl o 3,6 %.

Newsletter