Zisk pojišťovny VIG dál tlačí nízké sazby. Tahounem ČR

Rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group vstoupila do roku 2015 bez většího překvapení. Pokles zisku byl analytiky očekáván, hrubé předepsané pojistné pak bylo mírně lepší než odhady. Společnost nadále čeká, že v prostředí nízkých úrokových sazeb, které ji tlačí, bude tlak na pokles finančních výsledků pokračovat. Největším přispěvatelem do zisku skupiny zůstává Česká republika.

VIG oznámil, že výše hrubého předepsaného pojistného činila v první čtvrtině roku 2,8 miliardy eur, meziročně byla o 0,9 procenta vyšší a převýšila konsensus analytiků (2,5 mld. eur). Zisk před zdaněním meziročně klesl o 15 procent na 130,9 mil. eur a čistý zisk byl o 18 procent slabší na 98,8 mil. eur, obojí zhruba v souladu s očekáváním trhu.

mil. EUR 15 Q1 15 Q1 kons.* 14 Q1 (upravené) Meziroční změna
Hrubé předepsané pojistné 2755,9 2503 2731 0,9%
Zisk před zdaněním 130,9 131,7 154,4 -15,2%
Čistý zisk 98,8 98,3 120,65 -18,1%
  • konsensus Bloomberg

Všechny trhy, kde skupina působí, i jejich segmenty přispěly k výsledku pozitivně. Nepříznivě se projevil, v souladu s očekáváním, dopad rekordně nízkých úrokových sazeb. Společnost také uvedla, že její hospodaření negativně zasáhly náklady na škody způsobené počasím, jejichž čistý dopad v prvním čtvrtletí se navýšil oproti loňskému prvnímu čtvrtletí zhruba o 13 mil. eur.

Na českém trhu vzrostl objem hrubého předepsaného pojistného o bezmála 7 procent na 458 mil. eur, hrubý zisk 45,8 mil. eur. ČR si udržela pozici největšího přispěvatele k zisku skupiny, kterou získala v roce 2014. V Česku působí VIG prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny. Jedničkou na trhu zůstává skupina také v domácím Rakousku, kde vytvořila zisk před zdaněním zhruba 40 mil. eur.

Další zefektivnění základů ukázal pokles ukazatele nákladovosti (combined ratio), který v prvním čtvrtletí meziročně mírně klesl o 0,1 procentního bodu na 96,3 procenta (na konci roku 2014 činil tento ukazatel 96.7 %). Combined ratio vyjadřuje ziskovost pojišťovacích společností. V jednoduchosti se jedná o vyjádření součtu pohledávek a provozních nákladů v poměru k výnosům z předepsaného pojistného. Hodnota pod 100 % znamená, že je společnost zisková, v opačném případě vyplácí na pojistném více, než obdrží. 

„Výsledky hodnotíme spíše neutrálně. Hrubé předepsané pojistné mírně roste, ovšem do výsledků se promítly historicky nízké úrokové sazby, které negativně ovlivnily úrokový příjem společnosti i výši opravných položek v Rakousku. Pozitivní je, že všechny regiony přispěly do zisku před zdaněním kladně, zlepšení je vidět především v Rumunsku, kde zisk před zdaněním narostl z 0,5 mil. EUR na 1,8 mil. EUR. Upozornění společnosti, že nízké sazby budou ukrajovat z finančního výsledku firmy po celý rok navzdory růstu hrubého předepsaného pojistného, může vyvolat mírně negativní reakci trhu,“ hodnotí výsledky analytička Roklen Lenka Dvořáková Švejdová.

Nadále může akcie VIG negativně ovlivňovat i zpráva, že ke konci května bude titul vyloučen z akciového indexu MSCI Austria. Akcie VIG zahájily na pražské burze poklesem o 2,8 %.

Newsletter