Zisk pojišťovny VIG ve čtvrtletí spadl o pětinu na 77,6 milionu eur

AKTUALIZOVÁNO – Největší rakouské pojišťovně Vienna Insurance Group AG klesl v letošním prvním čtvrtletí zisk před zdaněním o 21,5 procenta na 77,6 milionu eur. Hrubé předepsané pojistné kleslo o 1,8 procenta na 2,7 miliardy eur, a to kvůli slabšímu výsledku v jednorázovém pojištění.

Zisk před zdaněním VIG se snížil o 22,5 procenta na 101,5 milionu eur. Poměr nákladů a nárokovaných škod proti pojistnému, což je měřítko ziskovosti pojišťoven, stoupl o 1,5 procentního bodu na 97,8 procenta. Čím níže je ukazatel pod 100 procenty, tím větší je ziskovost pojišťovny. Překročení hranice 100 procent znamená ztrátu.

Výkonná ředitelka VIG Elisabeth Stadlerová uvedla, že výsledky byly podle očekávání zasaženy prostředím nízkých úrokových sazeb. „Předpokládáme, že negativní efekty prostředí nízkých úrokových sazeb přetrvají po celý finanční rok. Jak ale ukazuje výsledek na úrovni zisku před zdaněním, jsme na dobré cestě ke splnění celoročního cíle, kterým je minimálně zdvojnásobení loňského zisku před zdaněním a dosažení výsledku až 400 milionů eur,“ dodala.

Pojišťovny pojistily proti krachu 900 CK, mnoho desítek odmítly

Zisk na akcii se snížil na 2,30 eura, zatímco ve stejném období loni to bylo 2,94 eura. Hrubé předepsané pojistné segmentu pravidelného životního pojištění dále rostlo, snížil se ale objem hrubého předepsaného pojistného v segmentu jednorázového pojištění.

VIG informovala, že čelí složité situaci na trhu s pojištěním motorových vozidel, výkonnost v tomto segmentu je ale dobrá v Turecku a Rumunsku.

„Meziroční nárůsty hrubého předepsaného pojistného VIG zaznamenala pouze na nových trzích, které však tvoří jen malou část celkového portfolia. Pokles na hlavních trzích byl dle managementu do jisté míry ovlivněn záměrným snižováním jednorázových pojistek. I tak však hodnotíme výsledky spíše negativně s ohledem na zhoršení ukazatelů na všech úrovních výsledovky. Očekáváme tlak na pokles ceny akcií,“ uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky.

VIG je předním specialistou na pojištění v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 společností ve 25 zemích, s jeho akciemi se obchoduje také na pražské burze. V České republice VIG působí prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter