Zisky ropných firem po dohodě OPEC? Také 30 procent

Ropné akcie si připsaly po středeční dohodě zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezení těžby výrazné zisky. Největší nárůst byl na těžbě a průzkumu. Následovaly samotné ropné společnosti, ropná zařízení, hlavní integrované ropné firmy, ropovody a nepatrnou změnou si prošla také rafinace.

Po nárůstu finančních titulů se tak výrazně začíná dařit i ropě, která dohání konzervativní společnosti. Index S&P 500 má tak pořád náskok nad ropnými tituly více než 62 procent. Tento propad se však začíná ztenčovat.

V den, kdy kartel OPEC oznámil snížení ropné produkce poprvé od roku 2008, výrazně rostly rizikové akcie. OPEC oznámil, že sníží produkci ropy o 1,2 milionu barelů denně na 32,5 milionu barelů.

Z firem s tržní kapitalizací nad deset miliard dolarů byla jednodenní změna nejvíce vidět na Whiting Petroleum Corporation, která se zaměřuje na těžbu a průzkum břidlic. Její akcie uzavřely se ziskem 30 procent.

Pozadu nezůstalo ani ENSCO se ziskem 25 procent, akcie Continental Resources přidaly 22,88 procenta, Nebors Industries o 22,25 procenta a o pětinu si polepšily také akcie firmy Marathon Oil Corporation.

Z velkých firem se dařilo akciím ConocoPhillips, jež se zhodnotily o 9,7 procenta, akcie BP přidaly 4,45 procenta, Petro China 4,03 procenta a akcie Royal Dutch Shell zpevnily o 16 procent.

Ropa reaguje na dohodu kartelu OPEC výrazným růstem. Těsně po dohodě černé zlato vystřelilo o více než osm procent. Po včerejší rally pokračuje v dnešních dopoledních hodinách výše o bezmála tři procenta.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou silného převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.

Newsletter