Zklamání jménem Trump. V legislativě zaostává a ztrácí hlasy

Americký prezident Donald Trump má za sebou 200 dní ve funkci šéfa Bílého domu. Za prvních sto dní v úřadu podepsal více zákonů než předešlí tři prezidenti. Jak se ale Trumpovi dařilo zákony schvalovat celý půl rok a co na to Američané, odpověděl server Business Insider.

K 7. srpnu podepsal Donald Trump 44 zákonů, což je za prvních 200 dní v úřadu podprůměrné číslo. Podle dat z databáze GovTrack prezidenti od roku 1953 podepsali za toto období průměrně 111 zákonů. Je ale třeba podotknout, že tuto statistiku nafukuje enormní číslo podepsané prezidenty Eisenhowerem a Kennedym.

„Většina prezidentů podepsala během prvních 200 dní více legislativy než současný prezident. Trump však podepsal některé dlouhé dokumenty, které ho před mnohé posunuly v počtu schválených stran,“ uvedl zakladatel GovTrack Josh Tauber. Pro server Business Insider uvedl, že se Trumpova vláda druhých sto dní lišila od těch prvních sto dní, které vypadaly daleko aktivnější. Tauber pak vytvořil následující statistiku, která dle tohoto kritéria naznačuje Trumpovu nízkou aktivitu a zejména nízkou podporu v Kongresu.

Prvních sto dní se od dob Franklina Delano Roosevelta považuje za klíčové období každého prezidentství, kdy by mělo být pro prezidenta nejsnazší prosadit v Kongresu své zájmy. Prezidenti mají v té době největší politický kapitál, aby provedli zásadní změny. Nakonec však nezáleží hlavně na nich.

Slabý dolar jako červený šátek pro akciové býky?

„Samozřejmě nesmíme zapomenout, že zákony, které Trump či Obama podepsali, oni sami nenapsali. Mohou podepsat pouze zákony, které jim navrhne Kongres. Přestože si sami rádi připisují velké zásluhy, tak ve velké většině z nich nemají v procesu významný vliv,“ poznamenal Tauberer.

Zásluhy si Trump stále nemůže připsat za změnu zdravotní reformy, která je prozatím jeho největší prohrou od nastoupení do úřadu.

Jako další statistiku u podepsaných zákonů lze pozorovat počet slov. Tam se obecně vyskytuje trend, kde u většího počtu slov se jedná o skutečné vytvoření nových vládních opatření a programů, kdežto u zákonů s nízkým počtem slov se naopak jedná o zrušení.

Půl roku vlády Trumpa, půl roku politiky na Twitteru

„Pokud si jako volič přejete stažení většiny předchozích regulací či zákonů, tak pro vás mohou být krátké zákony dobrou známkou. Trump podepsal 13 zákonů předložených Kongresem, které rušily regulace. Na druhu stranu se jedná o nízké číslo, které těžko něco změní,“ okomentoval Tauberer marnou snahu Trumpa splnit svůj slib „masivní deregulace“.

Trumpovo prezidentství také stále ztrácí na důvěře obyvatel. Televize CNN si nechala externí agenturou provést analýzu která zjistila, že už jen 38 procent Američanů souhlasí s Trumpovým postupem. Naopak 56 procent s ním nesouhlasí. To je pokles z dubnových 44 procent. Největší nedůvěru pak Trumpovi přiřazují v sektoru zdravotnictví, tam s jeho politikou souhlasí pouhých 31 procent Američanů.

Newsletter