Zuckerberg se zbavuje akcií Facebooku. Proč?

Akcie společnosti Facebook se v současnosti pohybují na svých rekordních hodnotách, minulý týden byly poprvé v historii dražší než 140 USD za akcii. Půjdou ještě dál, nebo je čas je prodat? Zakladatel a šéf této největší sociální sítě na světě Mark Zuckerberg se rozhodl pro to druhé. V březnu se totiž v několika várkách zbavil akcií své firmy v celkové hodnotě 105 milionů dolarů. Proč?

Zuckerberg zaujímá na žebříčku nejbohatších lidí světa, který sestavuje magazín Forbes páté místo. Jeho majetek je aktuálně odhadován na téměř 60 miliard dolarů. Výše jeho bohatství přitom stojí a padá s cenami akcií jeho firmy, jichž vlastní ještě za cca 58 miliard dolarů. Ve srovnání s tím se 105 milionů tedy sice jeví jako nepatrná částka, která nepředstavuje ani 0,2 % Zuckerbergova podílu. Přesto je objem, v jakém se zakladatel Facebooku rozhodl zbavit svých akcií, a na který upozornil německý server Finanzen100, poněkud neobvyklý.

Forbes: Aktuální žebříček nejmocnějších lidí světa

Ví Zuckerberg něco, co my ne? Kdyby byl výhled pro akcie firmy pozitivní, proč by je tento insider číslo jedna prodával? A v takovém množství k tomu? Zuckerberg se prý akcií Facebooku zbavoval nejen tento měsíc, ale i v únoru a zvláště pak pak i na konci roku 2016.

Naposledy, když se Zuckerberg zbavoval svých akcií, což bylo v srpnu a září 2016, následoval poměrně záhy jejich výrazný propad. Poté, co si akcie sáhly až na 133 dolarů na konci října, svezly se ke 120 a poté až na 115 dolarů, což představuje pád o 14 %.

A poslední Zuckerbergovy prodeje podle serveru naznačují, že by se takový scénář klidně mohl opakovat. Růst firmy zatím sice jako by neznal mezí. Loni firma zvýšila tržby o 57 % na 27 miliard dolarů, a zisk o 175% na 10,2 miliardy USD.

Facebook poráží predikce. Zisk za 2016 +175 %, akcie na rekordu

Se zisky však rostou také očekávání, a s tím i potenciál je zklamat. Firma, která 97 % svého obratu generuje z reklamy, je přitom pomalu na cestě ke stále většímu nasycení trhu. S 1,86 miliardami uživatelů měsíčně (meziroční nárůst o 17 %) již nezbývá mnoho prostoru pro růst, neboť právě v oblastech, kde by bylo možné získat nové uživatele, buď dominují jiné sociální sítě, nebo, jako například v Číně, je Facebook zakázaný. Už teď má Facebook více uživatelů, než má Severní Amerika i Evropa obyvatel.

Sama firma v poslední povinné roční zprávě pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) tento problém přiznala jako obchodní riziko číslo jedna. Podle zprávy firma čeká, že růst počtu uživatelů bude s časem zpomalovat. Pokud prý se jí nepodaří udržet si existující uživatele nebo přilákat nové, nebo pokud uživatelé sníží svou aktivitu na sociální síti, mohlo by to výrazně ohrozit výsledky společnosti.

Ze zprávy však podle serveru vyplývá ještě další riziko. Firma v ní totiž píše, že by její činnost mohly potenciálně ztížit, zdražit, nebo přímo poškodit nové zákony a regulace ohledně soukromé sféry internetových uživatelů a bezpečnosti dat. Toto riziko se přitom začíná aktuálně vynořovat. Kvůli haló kolem sporů ohledně Obamacare v posledních dnech poněkud zapadla zpráva o návrhu zákona, který může být určující pro další vývoj Internetu. Ve čtvrtek totiž americký senát schválil rozhodnutí o zrušení zákona o sítích, který byl schválen za Obamy. Pokud návrh projde dolní sněmovnou Kongresu a podepíše ho prezident, znamenalo by to, že by poskytovatelé internetu, jako Verizon či AT&T mohli shromažďovat a dále prodávat veškerá data o svých zákaznících, a to bez souhlasu uživatelů.

To by pro obchod s reklamou na Facebooku bylo samozřejmě požehnáním, protože by se tak reklama mohla stát ještě cílenější. Na druhou stranu v souvislosti s tím vyvstává otázka, zda by uživatelé svou aktivitu na sociálních sítích za takových okolností ze strachu o své soukromí neomezili.

Následující měsíce a čtvrtletí tak budou pro Facebook a jeho akcie plné nejistot, a zřejmě to tuší i Mark Zuckerberg. Alespoň na to podle serveru ukazují jeho prodeje vlastních akcií. Možná by tak nemusel být nehorší nápad, využít současné výhodné příležitosti, realizovat na titulu své zisky.

Zuckerberg vyráží do boje. Trumpismus musí pryč!

Newsletter