Vývoj trhů včera nebyl příliš divoký, pár EURUSD pokračoval v korekci a akciové trhy lehce posilovaly. Komentáře centrálních bankéřů se stále točí kolem možného zvýšení sazeb, které zůstává ve hře i podle zveřejněného zápisu za zářijového zasedání Fedu. Hlavní událostí dneška bude zveřejnění americké inflace za září. Nad očekávání trhu slabší čísla by mohla přispět ke slabšímu dolaru a k pokračujícímu poklesu výnosů.
Představitelé Federálního rezervního systému se v září shodli na tom, že by měli postupovat opatrně, aby dosáhli stanoveného 2% inflačního cíle. Uznali, že trh práce zůstává napjatý a že v tématu zvyšování sazeb jsou rizika oboustranná. Ze zápisu vyplynulo, že by politika měla zůstat restriktivní, dokud si výbor nebude jist, že se inflace pohybuje ke svému cíli. Oboustranná rizika se týkají jak rizika příliš malého zpřísnění politiky, které by inflaci ponechalo na vyšších úrovních, nebo naopak dramatického omezení ekonomického růstu se silným poklesem inflace.
Shrnutí ze zasedání obsahovalo i informaci, že většina účastníků usoudila, že je možné úrokové sazby ještě navýšit, bude-li to potřeba. Všichni členové měnového výboru souhlasili s opatrným vedením měnové politiky, kde se budou jejich dalších rozhodnutí odvíjet od příchozích dat. Posledním bodem byla společná shoda účastníků na tom, že je vhodné zůstat u restriktivní politiky, dokud si výbor nebude jist, že inflace směřuje směrem ke svému cíli.
Zápis ze zasedání Fedu vyzněl ve výsledku spíše neutrálně. Z posledních komentářů je pro nás klíčové, že utahování podmínek financování způsobené vyššími dluhopisovými výnosy by mohlo potřebu dalšího zvýšení sazeb omezit. Výprodej státních obligací v posledních dvou týdnech by tak mohl potvrdit náš předpoklad o dosažení vrcholu sazeb v aktuálním cyklu.
V Německu byl po revizi potvrzen pokles meziroční inflace za září z 6,1 % na 4,5 % a meziměsíčně 0,3 %. Americký index cen výrobců, odrážející změny cen zboží ve velkoobchodní fázi, meziměsíčně klesl z 0,7 % na 0,5 %, kdy očekáváno bylo 0,3 %. Zaznamenal meziroční nárůst z 1,6 % na 2,2 %, očekávání bylo 1,6 %.
Dnes bude zveřejněn zápis ze zasedání ECB. Odpoledne pak inflace v USA spolu s daty z trhu práce. Pokud by inflace vykázala nad očekávání nižší čísla, dolar by mohlo dále oslabit nad 1,0600 za euro. Vedle toho bychom čekali i další pokles výnosů amerických dluhopisů. Taková kombinace by mohlo být pozitivní pro riziková aktiva, včetně koruny.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0624 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,63 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0554 do 1,0652 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,53 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,09 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,46 až 24,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,96 do 23,30 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME