Koruna se veze na „úrokové“ vlně. Zpevnila vůči euru i dolaru


08:23 • 26. května 2017

Tagy: fx, forex, euro, koruna, dolar, EURCZK, USDCZK, EURUSD

Koruna má za sebou další den posilování, a to jak vůči euru, tak i dolaru. Hnací síla tohoto vývoje zůstává nadále stejná. Investoři mají v hledáčku výkon české i evropské ekonomiky, hlavní roli ale hraje vidina vyšších úrokových sazeb.

Kurz koruny vůči euru se během včerejška posunul až k 26,41 za euro, což byla nejsilnější hodnota tohoto týdne. Ve dvojici s dolarem jsme se dostali až k nejsilnější pozici od května 2016 odpovídající 23,50 USDCZK.

Hlavní fundamenty lze hledat doma i v zahraničí. V prvním případě je řeč jednak o dobrém výkonu české ekonomiky, stejně tak i o představě zvýšení úrokových sazeb, které je vzhledem k prognóze ČNB očekáváno ve třetím kvartále letošního roku. Svou trochou ale přispívá i situace v Evropě, kde z investičního optimismu profituje vyjma koruny i polský zlotý a maďarský forint.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Koruna se aktuálně obchoduje na 26,43 EURCZK a 23,61 USDCZK. V prvním případě vidíme její vývoj v rozmezí 26,38 až 26,48 za euro, ve druhém pak od 26,55 až 26,67 za dolar.

Co se týče zahraničního dění, čtvrteční data v rámci Evropy přinesla HDP za 1Q 2017 ze Španělska a Velké Británie. V prvním případě byl výsledek lepší, a to +0,8 % oproti předchozím +0,7 % mezičtvrtletně. Ve druhém přišel přesný opak. Britská ekonomika rostla první tři měsíce letošního roku o +0,2 %, přičemž minulé číslo činilo +0,3 %. V Německu, Francii a Švýcarsku pak byly bankovní prázdniny.

Dolar během včerejška lehce zpevnil, a to těsně pod 1,120 EURUSD. V odpoledních hodinách však předchozí zisky částečně umazal. Aktuálně se obchoduje kolem 1,119 EURUSD.

Vzhledem k tomu, že čtvrtek nepřinesl žádná významnější americká data, hlavním fundamentem zůstává středeční zápis z posledního zasedání Fedu. V něm bylo vyjma nástinu plánu ohledně osekání bilance banky uvedeno i to, že by měnový výbor měl prozatím pozastavit proces zvyšování úrokových sazeb, a to do doby, než se potvrdí, že nedávná slabá data z americké ekonomiky byla pouze přechodná.

I přes toto tvrzení se však očekávání analytiků ohledně dalšího úrokového „hiku“ nezměnila. Podle agentury Bloomberg budou na červnovém zasedání sazby zvýšeny se 100% pravděpodobností, a to na 95 % do pásma 1 % až 1,25 %.

První indicie toho, zda bude zvyšování sazeb pozdrženo, či nikoliv, by mohl přinést již dnešek. V odpoledních hodinách totiž bude zveřejněn druhý zpřesněný odhad amerického HDP za první kvartál. Pokud bude výsledek výrazně lepší než očekávání na úrovni +0,9 %, dolar by mohl posílit. Jeho dnešní rozmezí proto vidíme od 1,115 až 1,123 EURUSD.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;

EUR/CZK

;

USD/CZK

;

EUR/USD

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.