Seriál investičních nápadů: Kdo je v čele po prvním pololetí?


20:06 • 21. srpna 2016

Tagy: Seriál investičních nápadů, výsledková sezóna, investice, Akcie

Na světě je zhruba 65 tisíc veřejně obchodovaných firem, ovšem pouze pár z nich je lídrem sektoru. Jak je poznat? O těch největších (AppleDaimlerExxon, atd.) píšou noviny každý druhý den. O těch menších píši já v Seriálu investičních nápadů. Nejen to, do jejich akcií vkládám své peníze s průměrným čistým zhodnocením 13,7% p.a. za posledních devět let.

Další firmy reportovaly výsledky za uplynulý kvartál, potažmo pololetí. Pokud nebude zmíněno jinak, považuji nastíněnou investiční tezi za nadále platnou a akcie si ponechávám. V případě, že došlo k událostem, které z mého pohledu tezi vyvrací, výslovně to uvedu.

Core-Mark

CORE přidala čtvrtletně na tržbách 31,2% (3,7 mld. USD), ale tohle číslo pochází z velkých akvizic loni (Murphy) i během čtvrtletí (Pine State), takže nejde o překvapení. Pozitivní je vývoj Same-Store-Sales, které sice u cigaret mírně poklesly (-0,3%), ale překonaly průměr trhu (-2%), a v dalších segmentech (čerstvé jídlo, cukrovinky, nápoje) naopak rostly o 4% (Kanada zlepšení z -8% v prvním čtvrtletí na -0,6%). Management vyjádřil nespokojenost s růstem provozní marže (integrace probíhala hůře, než očekával), na což trh samozřejmě reagoval negativně. V číslech, EBITDA rostl o 13,3% na 42,5 mil. USD, a zisk na akcii o 23,5% na 16,3 mil. USD. Došlo k potvrzení výhledu pro celý rok, tržby 14 – 14,5 mld. USD a ziskovost na akci 1,33 – 1,4 USD.

Za téměř rok od zveřejnění nápadu, akcie CORE posílily o 45%, což je výsledek, který se těžko zopakuje. CEO Thomas Perkins přiznal, že momentálně nevidí tak rozsáhlé akviziční cíle, aby mohl pokračovat raketový růst tržeb, a při momentálním ocenění nelze v žádném případě spoléhat na valuační expanzi. Pokud je váš investiční horizont několika měsíční, vidím jen málo prostoru pro další posilování, pokud několika letý – jako ten můj – akcie dobře řízené firmy v rostoucím a konsolidujícím se odvětví si ponechávám.

Range Resources

Slíbil jsem komentář k akvizici Memorial Resource Development (MRD), kterou by RRC měla uzavřít ve třetím kvartálu. Z mého pohledu dává strategický smysl. MRD je velmi rychle rostoucí těžař plynu  v oblasti Terryville, který vykazuje mimořádnou efektivitu – zhruba polovina jeho vrtů je v TOP 100 ohledně produkční kapacity (nad 20 MMcf / den). S náklady na vrt 10-11 mil. USD (a klesají) se jeho ekonomie dá srovnat s nejlepšími producenty v pánvích Utica a Marcellus (mj. právě RRC), a navíc má oproti nim snadnější přepravu do Mexického zálivu, takže získává téměř celou tržní cenu (Henry Hub). Navíc je na E&P společnost málo zapáčený (1,5x EBITDA), takže transakce sníží celkový poměr zadlužení RRC. Ovšem, doufám, že spojení není motivováno výhradně tímto, nýbrž, že management RRC bude dále rozvíjet aktivity MRD v přilehlých lokacích a bude schopen navyšovat produkci alespoň 15% ročně.

Markel

MKL reportovala za druhé čtvrtletí zisk na akcii 5,41 USD, což je meziroční pokles o 20%. Jak jsem opakovaně upozorňoval, hodnotit pojišťovny kvartálně je problematické – výsledky jsou volatilní, protože investiční portfolio je vystaveno tržním pohybům, a chyby v upisování rizika se ukážou až později. Ovšem právě kvalita MKL v těchto dvou činnostech je předmětem dlouhodobé teze. Účetní hodnota MKL vzrostla na 603 USD / akcie (7% od začátku roku), a právě tento růst bude při zachování současných valuací odpovídat růstu akcií. Combined ratio v uplynuvším čtvrtletí 93%.

Regus

RGU ohlásila za první pololetí tržby 1077 mil. GBP, což meziročně představuje růst o 10,3%, a jedná se o zpomalení trendu z prvního kvartálu. Provozní zisk poskočil o 30% na 90 mil. GBP, ale především díky osekání mzdových nákladů (-9%), což je pravděpodobně výsledek ohlášené změny v odměňování a zjednodušení manažerských struktur. Celkově firma našlapuje opatrněji, přidala pouze 113 nových lokací, a konec některých leasingových smluv využila ke konsolidaci aktivit či je neprodloužila. Je to do určité míry pochopitelné, protože globální obsazenost prémiových kancelářských prostor (88%) je nad historickým průměrem (85-86%, dle JLL Global Office Markets Perspectives), nájmy rostou, a tak se firma snaží jít spíše po ceně než po kvantitě. V tomto kontextu je ale zarážející pokles hrubé marže v Severní Americe, která velmi pravděpodobně narazila na limity obsazenosti, a je silně konkurenční.

UFP Technologies

Zprávy z UFPT – komoditizovaného výrobce pěnových materiálů –  jsou tradičně stručné. Tržby v druhém kvartálu zaznamenaly růst 3,8% na 37,9 mil. USD. Čistý zisk poskočil o 20,4% na 2,7 mil. USD. Pokles v prodejích armádě (-31%) kompenzoval nejsilnější segment zdravotnického materiálu, který přidal 12%.

Wayfair

Několik týdnů od zveřejnění nápadu, bylo pro akcie W velmi volatilních. Nejprve firma zveřejnila, že James R. Miller – člen managementu Google – zasedne v představenstvu, na což trh reagoval dvacetiprocentním nárůstem, aby celý tento nárůst akcie odevzdaly po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí. Společnost naplnila očekávání ohledně růstu tržeb (+60% meziročně na 786,9 mil. USD), ovšem výrazně zklamala ohledně ziskovosti (EBITDA – 24,9 mil. USD, čistý zisk -48,3 mil. USD). Firma je v expanzivním módu, a i vzhledem k rozšiřování aktivit v Kanadě (spuštěna lokální verze stránek a posílen marketing) a Evropě (nabrala 600 zaměstnanců, zatímco tržby jsou pouze 50 mil. USD) se dá ztráta pochopit. Kvalitativní ukazatele (tržby na zákazníka, počet vracejících se kupujících) se zlepšují, a já merit investice nepřehodnocuji na základě jedné – byť větší než očekávané – kvartální ztráty.   

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

RSS

Mikuláš Splítek pracuje v Erste Asset Management jako portfolio manažer fondu Stock Small CapsPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.