Cukr zdražuje, může za to El Niňo


21:17 • 23. května 2016

Tagy: cukr, komodity

Pokud si nedokážete odpustit sladké, může tato neřest brzy provětrat také vaši peněženku. Futures kontrakty na cukr obchodované v New Yorku jsou nejvýše od září 2014, minulý pátek se dostaly na 20měsíční maximum. Může za jev El Niňo způsobující suché počasí, jež ovlivnilo sklizeň cukrové třtiny od Thajska po Indii. Zároveň roste poptávka po cukru v Asii. Navzdory tomu, že Brazílie hlásí rekordní úrodu cukrové třtiny, většina analytiků předpovídá deficit.

Analytici a obchodníci počítají s tím, že ceny cukru budou dál růst. Mezinárodní organizace pro cukr (ISO) bude pravděpodobně muset zvýšit svůj odhad pro nedostatek dodávek pro období 2015 – 2016 z února, uvedl generální ředitel ISO, která sídlí v Londýně. V následujícím období čeká další schodek.

„Býčí příběh bude trvat další rok, a trh to již očekává,“ naznačil James Cassidy, šéf oddělní cukrových derivátů v Societé Generale.

Indie podle vládních zdrojů uvalí limity na zásoby cukru

Cena cukru letos stoupla o 12 procent. Hedgeové fondy a finanční manažeři počítají s tím, že ceny dál porostou. Z údajů americké vlády vyplývá, že jejich čisté long pozice dosáhly celkem 193 340 futures kontraktů a opcí k 10. květnu. Cukr by mohl ke konci roku podražit o 20 centů, uvedl Bruno Lima z INTL FCStone.

Americká společnost Coca-Cola pak nedávno pozastavila výrobu své stejnojmenné limonády ve Venezuele kvůli nedostatku cukru, za kterým stojí hluboká ekonomická krize v této latinskoamerické zemi. Místní dodavatelé cukru firmě oznámili, že vyčerpali své zásoby.

Ceny cukru letí kvůli špatnému počasí vzhůru

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.