Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Agresivní sázky na zvýšení sazeb Fedu. Trh nevěří, nebo přehlíží

Klíčové body

  • Trh sází na zvýšení sazeb Fedu už během příštího roku.
  • Fed si udržuje rétoriku sazeb na nule a neměnného QE.
  • Dolar zůstává pod tlakem vinou korekce amerických výnosů.
Zdroj: Depositphotos

Přetahovaná mezi trhem a americkým Fedem pokračuje. Zatímco centrální banka dál obhajuje sazby dlouhodobě na nule, trh posouvá sázky na jejich zvýšení do čím dál tím bližší budoucnosti. Kde spočívá jádro pudla?

Americké trhy, konkrétně eurodolarové futures, na začátku týdne plně zacenily zvýšení sazeb Fedu o 25 bazických bodů už v prosinci příštího roku a další tři zvýšení do začátku roku 2024. To je silně v rozporu s výhledem centrální banky, který pracuje se sazbami na nule na celém horizontu měnové politiky, tedy až do konce roku 2023. Trh Fedu v podstatě „nevěří“ po většinu doby od představení nové strategie měnové politiky cílení průměrné inflace. Americká centrální banka má však duální mandát – vedle cenové stability usiluje i o plnou zaměstnanost, u které si ale nejsme zcela jisti, že všichni pochopili její nový koncept.

Od srpna loňského roku, kdy Fed představil revizi měnové politiky, jsme nenarazili na mnoho článků upozorňujících na „inkluzivní“ charakter plné zaměstnanosti, nehledě na to, že guvernér Fedu této oblasti věnoval nezanedbatelnou část svého srpnového vystoupení. Většina finančních médií primárně řeší, o kolik a jak dlouho bude Fed ochoten akceptovat inflaci nad 2 %, aniž by za tím hledala onen cíl přehřátí trhu práce, aby se plná zaměstnanost netýkala jen širokého měřítka. Pro Fed je v rámci „inkluze“, a zejména v době dopadů pandemie, klíčová zaměstnanost těch nejzranitelnějších skupin, což zahrnuje například nízkopříjmové domácnosti, ale také menšiny jako černošskou a hispánskou.

Březnová data z amerického trhu práce ukázala vytvoření více než 900 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a snížení míry nezaměstnanosti na 6 %. To jsou velmi slušná čísla, uvědomíme-li si, že ještě loni v dubnu dosahovala míra nezaměstnanosti skoro 15 %. Jde však o „široká“ data. Jestliže se budeme držet inkluzivního charakteru mandátu plné zaměstnanosti, je potřeba se zaměřit na specifické oblasti trhu práce.

Začneme-li u míry nezaměstnanosti, její celková výše dosahuje 6 %, v případě hispánské menšiny je však vyšší, a to 7,9 %, u černošské a afroamerické dokonce 9,6 % (oproti nedávným 9,2 % jde o viditelné zhoršení). Podle banky Goldman Sachs, která se ve své nedávné analýze zaměřila právě na inkluzní mandát Fedu, by se míra nezaměstnanosti konkrétně černošské a afroamerické menšiny neměla dostat na předpandemická minima na 5,2 % z roku 2019 ještě ani v roce 2023. Až v roce 2024 by se sledovaný ukazatel měl posunout pod toto minimum, avšak s 90 % pravděpodobností by neměl klesnout pod 4 %.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Míra participace rovněž neposkytuje tolik pozitivních zpráv, jak by se mohlo zdát z tržního výhledu sazeb Fedu. Její celková úroveň se loni v dubnu propadla na 60,2 %. Od té doby sice pozorujeme nárůst na 61,5 %, ovšem stále jsme bezmála dva procentní body pod hodnotami z února 2020. U skupiny osob starších 25 let s pouze středoškolským vzděláním se nacházíme na nižších úrovních o bezmála 3,5 procentního bodu ve srovnání se situací před pandemií, u hispánské a černošské menšiny pak shodně níže o 2,4 procentní body. To jsou podstatné rozdíly potvrzující nadále neuspokojivý stav amerického trhu práce ve vztahu k mandátu plné zaměstnanosti.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Hlavní otázkou je, jak posuzovat (ne)dosažení mandátu plné zaměstnanosti. Jak na březnovém zasedání uvedl guvernér Fedu Powell, míra nezaměstnanosti, resp. její přirozená verze, není všechno. Centrální banka vzhledem k mandátu sleduje mnohem více indikátorů, včetně míry participace, vývoje mezd či například poměru zaměstnanosti na populaci a dalších. Kompletní výčet však Powell nedodal, proto se nelze divit, že i trh tak trochu tápe.

Pomocnou ruku může nabídnout speciální indikátor vytvořený Robertem Perlim z Corner Stone Macro, který má za sebou pracovní pozici ve Fedu, a vychází tak z nejdůležitějších dat z trhu práce. Jeho indikátor je složený z celkem 22 ukazatelů a v podstatě reflektuje vzdálenost amerického trhu práce od dosud nejlepší kondice ze závěru 90. let. Z grafu je vidět, že se indikátor nachází nejen nad úrovní před pandemií, ale pak o zhruba dvě směrodatné odchylky od nejlepší zaznamenané kondice amerického trhu práce v rámci sledovaného období. Z pohledu Fedu můžeme pojmout jako referenční bod přelom roku 2019 a 2020, i když je otázkou, zda tehdejší kondici trhu práce lze brát jako předlohu plné zaměstnanosti – to totiž explicitně uvedeno nebylo.

Zdroj: Corner Stone Macro, Reuters
Zdroj: Corner Stone Macro, Reuters

Takto představená situace amerického trhu práce má daleko do dosažení mandátu plné zaměstnanosti. Podle posledních komentářů představitelů Fedu je daleko i do „významného posunu směrem k mandátům“, které chce centrální banka vidět předtím, než začne debatovat o možnosti zpomalení tempa nákupů aktiv. I proto považujeme sázky na zvýšení sazeb už v prosinci příštího roku za poměrně předčasné. Rok 2022 podle nás bude rokem utahování programu kvantitativního uvolňování, přičemž až rok 2023 by mohl přinést debatu o sazbách. Již zmiňovaná banka Goldman Sachs jde přitom ještě dál, když první zvýšení sazeb vidí až v první polovině roku 2024, kdy bude americká míra nezaměstnanosti dosahovat 3,2 %.

„Staré“ Fed Minutes a nákupy „na pupku“

Již zmíněná forward guidance Fedu ve znění „významný posun směrem k nastaveným cílům mandátu“ byla základem včera zveřejněného zápisu z březnového zasedání měnového výboru. Podle hodnocení centrální banky ještě nějakou dobu potrvá, než budeme svědky onoho významného posunu. Sám guvernér Powell po zveřejnění Minutes uvedl, že je příliš brzy na spekulace o načasování snížení tempa nákupů aktiv, o sazbách nemluvě. Asi nejlépe pak celou situaci okomentovala Laela Brainardová, podle které se ekonomický výhled významně zlepšil, avšak měnová politika a forward guidance je založená na výsledcích, nikoli na výhledu…

Zápis tak vyzněl konzistentně s tím, co představitelé Fedu zdůrazňují už nějakou dobu – sazby zůstanou dlouho na nule, k snížení tempa QE se v brzké době nechystáme. Šlo tak o jeden z dalších rétorických apelů na onen nevěřící trh. Ten podle měření Roberta Perliho sází na to, že sazby, měřeno sazbou OIS upravenou o časovou prémii, porostou příští rok (horizontální osa představuje roky), zatímco dle dot plot grafu Fedu půjde až o záležitost roku 2024.

Zdroj: Corner Stone Macro
Zdroj: Corner Stone Macro

Reakce trhu na Fed Minutes byla velmi mírná. Výnosy pětiletého a desetiletého dluhopisu lehce vzrostly, dolar mírně posílil proti euru i v dolarovém indexu. Akcie uzavřely smíšeně, když index S&P 500 opět posunul dosavadní rekord, zatímco technologický index Nasdaq se propadl o necelou desetinu procenta.

Z hlediska vývoje dluhopisového trhu jsme v první polovině týdne pozorovali pokles výnosů nejen na delším konci americké výnosové křivky, ale i na kratších tenorech spadajících do tzv. „belly“ oblasti, tedy kolem pětiletého tenoru. Právě pětiletý instrument je z historického pohledu jedním z těch, které citlivě reagují na změny sázek trhu ohledně sazeb Fedu. Ty přiostřily zejména v závěru minulého týdne se zveřejněním dat z amerického trhu práce, poté však podobně jako jiné tržní sazby, např. OIS, svůj posun lehce korigovaly.

Jisté je, že nad konsensus trhu lepší čísla jako ta páteční jsme neviděli naposled. Odhady tzv. nonfarm payrolls pro duben dosahují opět v některých případech více než milionu nových pracovních míst, což bude pro výnosovou křivku zřejmě další výprodejní nápor. I proto ve druhém čtvrtletí předpokládáme posun nejen nominálních, zejména delších sazeb, ale i těch reálných, což bude představovat riziko silnějšího dolaru (více jsme psali zde).

Dění posledních dní zatím naznačuje opak. Například již zmiňovaný pětiletý výnos spadl pod hranici 0,9 % a podle některých bank, jako například Barclays, má stále prostor pro další pokles o zhruba 10 bazických bodů. To se nutně projevuje na dolaru, který oslabil nejen v dolarovém indexu, ale i proti euru. Tento pohyb považujeme spíše za dočasnou korekci. Dokud ve zbytku světa nepokročí vakcinace, a tedy i otevírání ekonomik, bude mít dolar stále úrokový i makroekonomický náskok.

Závěrem bychom se zaměřili na korunu. Té se společně s měnami regionu daří profitovat s tím, jak euro posiluje proti dolaru. Ekonomika má před sebou první pandemické uvolnění, stále bychom ale byli raději opatrní, zejména než budeme svědky čísel nakažených z Velikonoc. Kurz sice profituje z letos zvýšených výnosů, z hlediska výhledu tržních sazeb (FRA) se však nic zásadního nemění. I proto bychom se sázkami na rychlé posílení koruny nespěchali. Rizik je hodně, zejména ve vztahu ke kurzu dolaru proti euru, navíc je stále přítomna pandemická nejistota. Ze svého cíle posílení (minimálně) k 25,50 za euro ve druhé polovině roku ale neustupujeme. Chceme však vidět posun ve vakcinaci a otevření většiny české ekonomiky, které bude vstupní branou pro zvýšení sazeb ČNB.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1879 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,36 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1837 do 1,1932 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,85 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,80 až 26,00 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,68 až 21,98 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

Newsletter