Akcie firmy AtomTrace byly úspěšně upsány na trhu START

AKTUALIZOVÁNO – Společnost AtomTrace, český výrobce specializovaných přístrojů provádějících prvkovou laserovou analýzu materiálů metodou LIBS, úspěšně vstoupila na trh START Burzy cenných papírů Praha. Akcie byly upsány za 50 korun za kus v objemu 8,5 milionu korun za téměř 8procentní podíl. Valuace společnosti dosahuje téměř 109 milionů korun. Celkem bylo uspokojeno 22 objednávek. Finančním poradcem byl Roklen Corporate Finance.

„Úspěch emise leží na bedrech retailových investorů. Věříme, že společnost s tak vyspělou technologií v blízké budoucnosti osloví i institucionální investory. Již tento komentář naznačuje, že firma nadále zvažuje využívat kapitálový trh jako zdroj financování svého růstu,“ uvedl Jakub Burda, Managing Director Roklen Corporate Finance.

„Chtěl bych poděkovat drobným investorům. S výsledkem jsme spokojeni, byť ambice byla jinde,“ řekl dnes výkonný ředitel společnosti AtomTrace Jan Proček.

„Jsme rádi, že jsme jedna z prvních burz na světě, které se podařilo dostat na trh firmu v takto raném stádiu vývoje. Firmu s velkým věděckým potenciálem, který se, jak investoři doufají, brzy změní v pozitivní finanční výsledky,“ řekl serveru Roklen24 šéf pražské burzy Petr Koblic. 

Majoritní akcionář společnosti AtomTrace Georg Hotar dnes v reakci na výsledek IPO řekl, že vstup na trh START vnímá jako významný milník. Nejen pro sebe a firmu, ale i pro český kapitálový trh. „Věřím, že důvěru 22 investorů nezklameme,“ dodal s tím, že i pro burzu je firma AtomTrace pozitivum.

Laserové přístroje AtomTrace chtějí rychle odhalit například korozi v železobetonových stavbách. Georg Hotar hlavní potenciál spatřuje v aplikacích pro průmyslové oblasti. „V dalších letech jsme se rozhodli primárně zaměřit na komercializaci řešení pro analýzu betonových a železobetonových celků nebo spíše na poškození jejich vnitřních struktur. Zde věříme, že se zařízením řady A-Trace budeme schopni rychle a precizně analyzovat např. stav poškození silnic, mostů, budov, elektráren a dalších infrastrukturních celků,“ uvádí.

V roce 2018 společnost disponuje třemi hlavními produktovými řadami Sci-Trace(R), X-Trace(R)/A-Trace a Interakční komorou LIBS, přičemž všechny produkty pracují na společností originálně vyvinutém SW s označením AtomAnalyzer. Produktová řada Sci-Trace(R) je určena především pro laboratorní výzkum, univerzity a výzkumné instituty, zařízení X-Trace(R) je určeno pro průmyslové využití a lze jím provádět povrchovou a podpovrchovou prvkovou dálkovou analýzu na vzdálenost až 30 metrů. V současné době společnost vyvíjí další tři průmyslové aplikace Road-Trace (forensní analýza brzdných drah), A-Trace concrete (analýza železobetonových konstrukcí) a LIBSEM (analýza biologických tkání).

V systému Xetra® byly dnes obchodovány akcie již dříve úspěšně upsaných společnosti Fillamentum, Prabos, Primoco a UDI CEE.  Konkrétně byly zobchodovány akcie společnosti Prabos v objemu 4 125 kusů při ceně 418 Kč a akcie společnosti UDI CEE v objemu 2 935 kusů a ceně 450 Kč.

Burza cenných papírů Praha připravila na příští rok několik změn pravidel trhu START. Od počátku roku 2019 bude sekundární obchodování (obchodování s již dříve upsanými emisemi) probíhat každý měsíc. Konkrétně půjde o každou druhou středu v daném měsíci. Výjimkou je pouze květen, kdy obchodování proběhne ve čtvrtou středu.

START Days, tedy dny pro primární úpis nových akcií, byly na rok 2019 stanoveny celkem 3. Konkrétně se jedná o 21. května, 8. října a 10. prosince 2019.

Nový trh START umožňuje firmám emitovat akcie ve výši 1 mil. EUR – 80 mil. EUR. Jedná se tedy o trh cílený na menší a střední firmy, které výměnou za prodej svého stávajícího nebo nově emitovaného akciového podílu (primární úpis/IPO) získají peníze na další rozvoj či kapitalizaci podílů současných akcionářů.

AtomTrace a.s. je ryze česká společnost se sídlem v Brně, která vyvíjí a vyrábí speciální přístroje využívající metodu spektroskopie laserem buzeného plazmatu (laser-induced breakdown spectroscopy, tzv. LIBS), která umožňuje pomocí vystřelených laserových paprsků provádět on-line prvkovou analýzu materiálů na povrchu zkoumaného předmětu a v jeho podpovrchových vrstvách, a to jak v laboratorních podmínkách, tak i ve venkovním prostředí, při tzv. dálkové analýze. Analytické přístroje společnosti AtomTrace a.s. jsou určeny pro výzkum a školství, pro průmysl, pro forensní vyšetřování, do budoucna i pro klinický výzkum či zemědělství.

Newsletter