Americká inflace stabilní, solidní maloobchod i průmysl

Závěr týdne přinesl několik údajů z americké ekonomiky. Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly meziměsíčně o 0,2 procenta. Rostly stejným tempem jako v květnu, když analytici dle agentury Bloomberg počítali s růstem o 0,3 procenta. Ceny rostou již čtvrtý měsíc za sebou. Američané dali více za bydlení, zdravotní péči a energie, naopak klesly ceny potravin.

Meziročně ceny stouply procento, když analytici čekali zvýšení o 1,1 procenta. Fed již dřív uvedl, že předtím, než bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, chce důkazy, že inflace roste.

Dobrá čísla v květnu reportoval americký maloobchod, který se v červnu meziměsíčně zvýšil o 0,6 procenta, když analytici počítali s růstem jen o 0,1 procenta. Maloobchod tak zdravě roste, což je další znamení toho, že se spotřebitelské výdaje na jaře zvedly. Výdaje na stavební materiály a zahradnické potřeby byly vyšší o 3,9 procenta. To je nejvíce od dubna 2010.

MMF: Dopady brexitu na ekonomiku USA se zdají zanedbatelné

Průmyslová produkce v červnu meziměsíčně rostla o 0,6 procenta po poklesu o 0,4 procenta v květnu. Trh počítal s růstem o 0,3 procenta. Podle Fedu jde o signál, že ekonomika ve druhém čtvrtletí znovu nabývá na síle. Výroba automobilů stoupla o 5,9 procenta, výroba strojů o 1,1 procenta a výroba počítačů, elektroniky a spotřebičů o 1,5 procenta.

Newsletter