Koruna se pohybuje do strany, drží se v rozmezí 24,31 až 24,36 EURCZK. Index S&P 500 včera zavřel pod hranicí 4000 USD.

Americkým teenagerům práce nevoní

Americkým teenagerům se nechce pracovat. Počet těch, kteří se vyhýbají letním brigádám, roste. Z květnových údajů vyplývá, že na práci v létě si zajistilo 156 tisíc mladých ve věku od 16 do 19 let. To představuje meziroční pokles o 14 procent, o rok dříve to bylo o 11 procent. Napsal to server MarketWatch s odkazem na analýzu vládních dat, kterou vypracovala společnost Challenger, Gray & Christmas.

Menší zájem mladých o práci nijak nevybočuje z trendu, který trvá několik desetiletí. Zatímco v sedmdesátých a osmdesátých letech pracovala v létě více než polovina mladých, nyní je to podle průzkumu Pew Research Center jen méně než jeden ze tří. „Obecný trend práce mladých v létě je klesající, přičemž trvá již od konce sedmdesátých let,“ dodal John Challenger, šéf firmy Challenger, Gray & Christmas.

A jaký je hlavní důvodem poklesu? Dospívající se rozhodli nepracovat. „Dospívající se nevěnují letní práci jako kdysi,“ dodává Challenger. Řada z nich místo toho pracuje jako dobrovolníci, zapisují se do vzdělávacích programů nebo dělají jiné věci, které by mohly nějak vylepšit jejich vzdělání.

Na druhou stranu je také méně příležitostí. „Restaurace a maloobchodní prodejny už nenajímají tolik mladých jako v minulosti, protože pro pokrytí sezonní poptávky už nepotřebují tolik zaměstnanců,“ řekl Challenger. Navíc mají i nadále možnosti klasické letní práce jako třeba v letních kempech, bazénech, zábavních parcích a nabídka této práce zrovna neroste, dodal s tím, že každoročně se taková nová zařízení neotvírají.

Newsletter