Andrej Babiš i na Bloombergu. A co píšou česká média?

České parlamentní volby se dostaly také do zpravodajství agentury Bloomberg. Ta uvedla, že miliardář Andrej Babiš narazil na první překážku, a to při sestavování vlády, které ho nyní čeká. Prezident Miloš Zeman už dle očekávání potvrdil, že šéfa hnutí ANO pověří sestavením kabinetu. Řekl to serveru Blesk.cz. A jak situaci po volbách komentují česká média, jen stroze v titulcích?

Bloomberg píše, že potenciální koaliční partneři hnutí ANO odmítli koalici, dokud bude Babiš čelit obviněním z podvodu. Babišovo ANO vyhrálo s 29,6 procenty hlasů. Babiš voličům slíbil, že povede stát jako firmu, bude bojovat proti muslimské migraci a bude proti hlubší integraci s Evropskou unií.

Novinky.cz: Babiš není populista, ale pragmatik, jmenuji ho premiérem, řekl Zeman

iDNES.cz: Babiš oťukává partnery. Přijal komunisty a Švejnara, Gazdík mu řekl ne

Lidovky.cz: ANO drtivě vyhrálo, povolební vyjednávání už začalo

IHNED.cz: Stát jako firma: Babišovu skupinu „věrných“ ve sněmovně posílí tři noví lidé z Agrofertu

Jakožto druhý nejbohatší Čech je Babiš srovnáván s Donaldem Trumpem a bývalým italským premiérem a miliardářem Silviem Berlusconim. Babišovi je přisuzována zásluha za jeden z nejrychlejších ekonomických rozmachů v EU i za nejnižší nezaměstnanost v unii. Jeho odpůrci ho ale obvinili ze střetu zájmů spojenými s jeho zemědělskými a mediálními podniky. Babiš nařčení odmítl. Jeho nynější koaliční partneři, tedy sociální demokraté a křesťanští demokraté, odmítli spojení s ním, dokud bude případ otevřený, uvedla agentura Bloomberg. 

ANO během kampaně kritizovalo EU za to, že se přeceňuje a slíbilo, že udrží muslimské uprchlíky za hranicemi země, která je nejméně postižena nejhorší evropskou migrační krizí od dob 2. světové války. Poté, co vyhrál volby, nazval Babiš ANO proevropskou stranou a zároveň zopakoval, že je proti další hlubší integraci s EU.

 

 

Blesk.cz: Vládu bude sestavovat Babiš

ECHO24.cz: Zeman jmenuje Babiše premiérem, hlasoval by proti jeho vydání

INFO.cz: Švejnarova tajemná schůzka. Babišova černého koně může čekat židle ve vládě i střet se Zemanem

E15.cz: Zeman pověří Babiše sestavením vlády, jeho trestní stíhání má za policejní provokaci

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské je zatím nejpravděpodobnější spolupráce na půdorysu staré koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Tato koalice ale může vznikat velmi dlouho, protože si koaliční partneři mohou klást přísné podmínky spolupráce. Taková koalice by více než jiná podporovala procyklickou fiskální politiku – další růst sociálních výdajů včetně podpory rodin navzdory příznivému vývoji ekonomiky a nízké nezaměstnanosti. 

„Trh by asi nejvíce nadchla spolupráce ANO s ODS. ODS však vládu s ANO zatím odmítá. Vláda ANO a ODS by se mohla shodnut na snižování některých daní a odvodů, růstu vládních investic např. do infrastruktury, zvyšování platů učitelů, podpoře vzdělávání a odložení rozhodnutí přijmout euro atd.“ poznamenala Horská.

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda se domnívá, že hlavním poraženým voleb je jednotná měna euro. Strany, které se pro jeho přijetí zřetelněji vyslovovaly, zejména TOP 09 a ke konci kampaně také ČSSD, zaznamenaly znatelný propad. Pokud se tedy nezmění postoj hnutí ANO, jehož předseda Babiš euro označil za “krachující podnik”, nelze očekávat přijetí eura před rokem 2025. V příštích dvou letech pak výsledek voleb ekonomický vývoj v zemi neovlivní, neboť hospodářskopolitická opatření se zpravidla v praxi neprojeví “přes noc”. „Lze ovšem očekávat tlak na zefektivnění čerpání prostředků z fondů EU z běžícího programového období. Jejich efektivnější čerpání totiž pomůže tlumit nepříznivý dopad ekonomického útlumu, který ČR v příštích čtyřech letech pravděpodobně čeká,“ naznačil Kovanda.

 

Newsletter