Apple prodal méně iPhonů, než se čekalo. Zisk nad očekáváním

AKTUALIZOVÁNO – Technologický gigant Apple ve 2. čtvrtletí firemního finančního roku reportoval upravený zisk 2,10 dolaru na akcii, což je nad očekáváním analytiků, kteří odhadovali 2,02 USD. Co se ale tržeb a dodávek chytrých telefonů iPhone, což je pro firmu z Cupertina klíčový produkt, zůstala čísla za očekáváním.

Jsme velmi hrdí na to, že můžeme reportovat vydařené čtvrtletí. Tempo růstu tržeb v porovnání s předchozím čtvrtletím zrychlilo. Velmi silná byla poptávka po modelu iPhone 7 Plus,“ řekl CEO firmy Apple Tim Cook.

Akcie firmy, které se během dnešního obchodování dostaly na rekordní maximum, reagovaly v aftermarketu na kvartální výsledky poklesem. Hodnota akcií Apple se přitom od začátku roku zvýšila o více než čtvrtinu.

Tržby Applu ve 2. čtvrtletí byly 52,9 miliardy dolarů, analytici očekávali 53,02 miliardy. Meziročně ale tržby rostly. Ve stejném období loni Apple dosáhl tržeb ve výši 50,56 miliardy USD. Čistý zisk se ve čtvrtletí, které skončilo 1. dubna, zvýšil na 11,03 miliardy USD z 10,52 miliardy USD před rokem.

Firma vyrobila 50,8 milionu iPhonů, když se dle FactSet čekalo 52 milionů. Prodeje iPhonů tvoří zhruba dvě třetiny celkových tržeb nejcennější veřejně obchodované společnosti. Chytrý telefon iPhone stál ve 2. čtvrtletí v průměru 655 dolarů (zhruba 16 310 Kč), meziročně o dvě procenta víc, přičemž očekávání bylo 666 dolarů.

Apple prodal meziročně o čtyři procenta méně počítačů Mac a prodeje iPadů se snížily o 13 procent.

Apple dnes také oznámil, že zvýší čtvrtletně vyplácenou dividendu o 10,5 procenta na 63 centů na akcii a rovně rozšíření programu pro zpětný odkup vlastních akcií.

Nejhodnotnější společnost na světě má k dispozici neuvěřitelnou sumu v hotovosti, a to 256,8 miliardy dolarů. Ve 2. čtvrtletí se dál rozrostla o více než deset miliard dolarů. Apple tak má k dispozici více peněz, než je například tržní hodnota firmy General Electric.

Apple se v poslední době potýká s poklesem tržeb na čínském trhu, kde čelí konkurenci ze strany lokálních výrobců chytrých telefonů, jako je Huawei nebo Xiaomi.

 

Newsletter