Applu klesl zisk, překonal ale odhady trhu, i s iPhony

AKTUALIZOVÁNO – Americká firma Apple dnešními kvartálními výsledky překonala očekávání trhu. Ve třetím fiskálním čtvrtletí reportovala upravený zisk 1,42 dolaru na akcii, když analytici čekali 1,38 dolaru. Tržby dosáhly 42,4 miliardy dolarů, což je mírně nad očekáváním Thomson Reuters 42,09 miliardy dolarů. Akcie Apple reagovaly na výsledky růstem o pět procent. Ve stejném období loňského roku měl Apple upravený zisk 1,85 dolaru na akcii a tržby dosáhly téměř 50 miliard dolarů.

 “Je nám potěšením oznámit čtvrtletní výsledky, které ukazují silnější poptávku zákazníků, než jsme očekávali na začátku čtvrtletí. Nový iPhone SE zaznamenal velký úspěch a jsme nadšení z reakcí našich zákazníků a vývojářů na služby a software, který jsme představili na červnové WWDC,“ uvedl generální ředitel firmy Tim Cook.​​​​​​​

Apple ve čtvrtletí prodal 40,4 milionu iPhonů, což je mírně nad odhadem 40,02 milionu. Prodej chytrých telefonů iPhone klesl druhé čtvrtletí v řadě. Pokles o 15 procent ale není tak prudký, jak čekaly odhady. O třetinu klesly prodeje Applu v Číně. V předchozím čtvrtletí ohlásila firma první pokles prodejů iPhonů od roku 2007. Apple se může přiblížit prodeji iPhonu s pořadovým číslem miliarda, upozornil analytik Pacific Cres Andy Hargreaves.

V letošním 4. čtvrtletí firma očekává tržby ve výši 45,5 miliardy až 47,5 miliardy dolarů, odhad Street Account predikoval 45,94 miliardy dolarů.

Podnikání firmy ve službách, zahrnující App Store, Apple Pay, iCloud a další, dosáhlo příjmu zhruba šesti miliard dolarů. To je meziročně o téměř 19 procent více. Překvapily prodeje iPadů, které dosáhly 9,95 milionu, když trh čekal devět milionů. Prodeje počítačů Mac dosáhly 4,3 milionu, což bylo pod odhadem 4,39 milionu kusů.  

Akcie technologického gigantu za rok ztratily pětinu své hodnoty, když před rokem Apple oznámil nejnižší upravený zisk na akcii za dva roky. 

 

 

Výsledky technologického gigantu netrpělivě vyhlíželi investoři na Wall Street. Americké akciové trhy dnes uzavřely smíšeně. Index Dow Jones klesl o 0,1 procenta na 18.473,68 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 přidal nepatrných 0,03 procenta na 2169,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 0,24 procenta na 5110,05 bodu.

Výsledky dnes po uzavření trhu oznámil také Twitter, který ve 2. čtvrtletí vykázal upravený zisk 13 centů na akcii, když trh čekal 10 centů. Akcie firmy reagovaly poklesem o deset procent.

Měnový výbor Fedu dnes zahájil dvoudenní zasedání. Zvýšení úrokových sazeb se sice neočekává, investoři budou ale ve středečním sdělení hledat náznaky, kdy by Fed k tomuto kroku mohl přikročit.

Newsletter