Asijské burzy dál vstřebávají brexit, Nikkei výrazně zpevnil

Asijské akciové trhy dnes uzavřely smíšeně. Výrazné zisky si připsaly japonský Nikkei a Shanghai Composite index. V červených číslech naopak obchodování uzavřel Hongkongský Hang Seng. Investoři nadále vstřebávají výsledky čtvrtečního referenda v Británii, v němž se Britové rozhodli opustit Evropskou unii.

Japonský Nikkei zpevnil o 2,39 po pátečním propadu o téměř osm procent. Shanghai Composite index posílil o 1,16 procenta. Hongkongský Hang Seng naopak odepsal o 0,35 procenta.

Josef Němý z Komerční banky uvedl, že dnešní obchodování na asijských akciových trzích již nijak katastrofické nebylo, když některé indexy sice stlačily dolů finanční tituly, japonské burzy se růstem přibližně o částečně zotavily z pátečního výprodeje. „Trhy měly celý víkend na to, aby vstřebaly páteční hororový výprodej,“ poznamenal analytik IG Angus Nicholson. Dodal, že ale očekává slabší den, ale vypadá to, že prodeje budou víc strategické.

Pod tlakem byly akcie většiny automobilek. Pohoršily si akcie Toyoty, Nissanu, Hondy a akcie Mazda spadly dokonce zhruba 10 procent. Analytik společnosti Nomura Masataka Sugimoto dodal, že brexit bude mít na japonské automobilky významný negativní dopad. Hlavně kvůli silnějšímu jenu, budou méně konkurenceschopné.

Newsletter