Bude Kofola tahákem pražské burzy?

O případném vstupu společnosti Kofola na pražskou burzu se šušká již od jara – to, že tento plán zcela nevyšuměl, potvrzuje dnešní zpráva firmy. Společnost dnes uvedla, že přesune své sídlo do ČR, konkrétně do Ostravy, a v souvislosti s přesunem zvažuje umístění akcií na pražské burze. Ke vstupu Kofoly na pražskou burzu by mělo dojít buď ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku nebo prvním čtvrtletí roku příštího. Většinovým vlastníkem Kofoly je společnost KSM Investment, která patří rodině Samarasů. Právě ta značku Kofola po roce 1990 oživila.

Pokud se tak opravdu stane, půjde bezesporu o velmi zajímavou událost na pražské burze, kterých v posledních letech nebylo mnoho. Naposledy měl na burzu vstoupit slovenský operátor Slovak Telekom (v dubnu tohoto roku), slovenská vláda však nakonec pro prodej svého 49% podílu ve slovenském operátorovi rozhodla využít nabídky soukromého investora, jelikož nabídka prostřednictvím burzy se jí zdála příliš nízká.

 

Kofola jako zástupce sektoru potravin a nápojů patří k takzvaným defenzivním titulům – tedy titulům, které jsou relativně nezávislé na stavu ekonomiky a přinášejí tak stabilní výnos. Kofola by se tak z toho hlediska zařadila na pražské burze k titulům jako je Pivovary Lobkowicz nebo Philip Morris ČR. Pozitivem je jistě i to, že jde o českou značku a firmu v Čechách dobře známou, proto není pochyb, že by ze strany investorů vyvolala takováto investice zájem. Důležité však bude (kromě upisovací ceny), jaký objem akcií se Kofola rozhodne na burzu umístit – čím větší objem a likvidita na trhu, tím větší zájem investorů dokáže titul přilákat. Zatím není jasné, zda společnost vydá nové akcie nebo zda nabídne na trh stávající podíl. V květnu se spekulovalo o tom, že o prodej neupřesněné části svého 43,1% podílu v Kofole má zájem fond Enterprise Investors, respektive jeho dceřiná společnost CED Group. Pro pražskou burzu jde rozhodně o velmi dobrou zprávu.

„Jsem nadšený z oznámení záměru takto silné a sebevědomé značky vstoupit na burzu. Kofola je česká firma, která se více než úspěšně prosazuje i v zahraničí, a takové firmy prostě na náš trh patří. Věřím, že tato transakce bude další referenční transakcí, která konečně utne debaty, jestli české firmy kotovat na český kapitálový trh. Hlavně ale firmě a všem účastníků českého kapitálového trhu přeji, aby se přes momentální přetlak volného kapitálu, který přeje spíše M&A transakcím, podařilo obě fáze transakce úspěšně dokončit a investoři na pražské burze tak mohli participovat na dalším úspěšném rozvoji společnosti Kofola,“ komentuje záměr Kofoly ředitel pražské burzy Petr Koblic.

Akcie Kofoly se v tuto chvíli obchodují na varšavské burze, z celkem 26,2 milionů vydaných akcií je jich však na burze k dispozici pouze 106 tisíc kusů, což má za následek spíše línější obchodování s tímto titulem a v podstatě téměř žádné analytické pokrytí. Po zprávách o tom, že společnost plánuje vstoupit na pražskou burzu a o podepsání smlouvy o koupi slovenské společnosti WAD GROUP cena akcie Kofoly na varšavské burze vyskočila přepočteno na koruny z cen kolem 240 Kč za akcii až na 350 Kč za akcii. V tuto chvíli se tak obchoduje na 28násobku čistého zisku, přičemž průměr sektoru se obchoduje za zhruba 20násobku čistého zisku.

Načasování vstupu je určitě příznivé, Kofole se daří navyšovat marže i zisk (v prvním pololetí tohoto roku se hrubý zisk navýšil o 25,2 % na 1,3 miliardy Kč), má za sebou historii výplaty dividend a hledá nové akviziční příležitosti. Investoři na pražské burze navíc čekají na nové impulsy.

V současnosti je tržní kapitalizace Kofoly na úrovni 9,4 miliardy Kč, je tak zhruba srovnatelná s titulem Pegas Nonwovens, který má v tuto chvíli tržní hodnotu přes 8 miliard Kč. Kolega ze sektoru, který je na trhu úspěšný a očekává rekordní výsledky za 3. čtvrtletí – pivovarnická skupina Lobkowicz – má přitom tržní kapitalizaci pouze 2,4 miliardy Kč.

Doufejme tedy, že se proces podaří dotáhnout do zdárného konce a Kofolu budeme moci na pražské burze opravdu přivítat.

Newsletter