Čeho se trhy obávají?

Klíčové body

  • Začátek zkráceného týdne na zahraničních trzích ukázal jasnou averzi k riziku.
  • Risk-off nálada podpořila dolar na úkor eura a rizikových měn, včetně koruny.
  • Udrží-li se tato nálada, dolar má prostor pro další posílení.
Zdroj: Depositphotos

První červencový týden přinesl zkrácené domácí i zahraniční obchodování. Zatímco domácí obchodníci si ještě v úterý užívali pokračující volno, jejich zahraniční kolegové na evropských a amerických trzích už obchodovali. Tržní pohyby přitom ukázaly, že začátek prázdnin patří patrné averzi k riziku.

Risk-off náladu potvrdily padající evropské i americké akcie a na devizových trzích jasná poptávka po bezpečných přístavech, jako je dolar, švýcarský frank či japonský jen. Japonská měna přitom neposilovala pouze proti dolaru, ale rovněž i v páru proti australskému dolaru, který považujeme za proxy tržního sentimentu. Zajímavý byl vývoj amerických dluhopisů, jejichž výnosy klesaly jak ve střední části výnosové křivky, tak i na delším konci. Výnos desetiletého instrumentu klesl pod 1,4 % až na nejnižší hodnoty od konce února, u třicetiletého pak pod 2 % na minima z poloviny února.

Čeho se trhy obávají? Odpíchneme-li se od dat, pokles amerických výnosů započal již na konci minulého týdne s reportem z trhu práce. Ten hodnotíme relativně pozitivně, zejména díky číslům o tvorbě nových pracovních míst mimo zemědělství, která o 150 tisíc překonala tržní konsensus. Míra participace sice zůstala beze změny, pozitivně však překvapila širší míra nezaměstnanosti U6, která klesla pod 10 %. Páteční reakce trhů, zejména v podobě oslabení dolaru, však naznačovala větší citlivost na tradičně nejsledovanější míru nezaměstnanosti U3, která zklamala, když oproti predikci poklesu na 5,6 % vzrostla na 5,9 %.

Americké obchodování před zkráceným týdnem z důvodu 4. července bývá historicky specifické v tom, že trhy mají tendenci vstřebávat data o něco déle, tedy s přesahem do prvního obchodního dne po svátku. Tomu by odpovídalo úterní posílení dolaru. V širším kontextu poptávky po bezpečných přístavech však za včerejším sentimentem patrně stojí ještě něco dalšího. U eura proti dolaru se nabízí pokles německého ZEW indexu. Ten v červenci dle očekávání klesl, ovšem o více než 10 bodů. Z amerických dat pak byl zveřejněn index ISM sektoru služeb, který rovněž ukázal nad očekávaní větší pokles, byť se stále drží nad hranicí 60 bodů.

Po červnovém zasedání Fedu, které přineslo jestřábí obrat ve formě dot plot grafu reflektujícího zvýšení sazeb o 50 bodů v roce 2023, pozorujeme postupné zplošťování americké výnosové křivky. Střední výnosy v reakci na výhled sazeb Fedu vzrostly, zatímco delší klesly, a to nejen vinou poklesu inflačních očekávání, ale rovněž i poklesem reálných sazeb měřených proti inflaci chráněnými dluhopisy, tzv. TIPS. V tomto případě například 10letý instrument včera klesl na bezmála -0,98 %, tedy nejníže od poloviny února – od doby před začátkem zaceňování znovuotevření americké ekonomiky.

Pokles delšího konce americké výnosové křivky lze vysvětlit obavou z přiškrcení dlouhodobého amerického růstu z titulu jestřábího Fedu. Trhy nám v podstatě říkají, že největší hospodářství světa poroste dlouhodobě patrně pomaleji, než bylo očekáváno ještě před polovinou června. Fed již pomyslně zahájil nový úrokový cyklus, u něhož lze dle vývoje delších tržních sazeb soudit, že bude rychlejší, ale zároveň i mnohem kratší. Sazby Fedu by přitom dle tržního vývoje neměly dosáhnout ani odhadované úrovně neutrální úrokové sazby na 2,5 %.

Včerejší pohyb amerických sazeb však ukázal pokles většiny křivky. Z toho lze soudit, že na vině bylo něco „víc“ než přecenění dlouhodobého výhledu. Nabízí se například nervozita z delta mutace, která by mohla vést až k případným omezením. Pokud by tomu tak bylo, z našeho pohledu by se jednalo o poněkud ukvapený závěr, zejména díky pokračující vakcinaci. Pouštíme se sice na tenký led, avšak v tuto chvíli bychom například nečekali, že se opětovně dostaneme do situace, kdy budou nemocnice praskat ve švech vinou výrazného nárůstu počtu hospitalizací. I když je fakt, že například zprávy z Velké Británie a jihu Evropy nevyznívají příliš pozitivně…

Odpověď na to, čeho se trhy obávají, tak není úplně jednoduchá. Víme však, že pokud risk-off sentiment do dalších dnů vydrží, tlaky na silnější dolar na úkoru eura a rizikových měn, včetně koruny, budou pokračovat. Euro proti dolaru by se tak mohlo podívat pod 1,1800 EURUSD, kde nejbližší technický support vidíme na 1,1780 EURUSD. U koruny by to znamenalo obchodování nad úrovní 25,50 za euro. Počkáme si však, co přinese otevření domácího trhu.

Vedle tržní nálady budeme sledovat i zásadní dokument v podobě zápisu z červnového zasedání Fedu. Fed Minutes podle nás ukážou další debaty o snižování tempa nákupů aktiv. Ohledně komentářů k dot plot grafu příliš nečekáme, jelikož jak na červnovém zasedání uvedl sám guvernér Powell, měnový výbor výhled sazeb nediskutoval. Více se dozvíme již dnes večer, potažmo vy, čtenáři, zítra ráno v dalším vydání našeho ranního reportu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1826 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1793 do 1,1883 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,62 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,56 až 25,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,52 až 21,74 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

 

Newsletter