Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Český průmysl roste, hlavně díky automobilovému průmyslu

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemská průmyslová produkce v dubnu meziročně vzrostla reálně o 4,2 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 1,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad, který zároveň revidoval březnový růst z 0,6 procenta na 1,2 procenta.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba pryžových a plastových výrobků. „Tahounem zůstává automobilový průmysl, který meziročně přidal 16,9 procenta a do dynamiky celkové produkce přispěl 3,1 p.b. Dobrý výkon v průmyslu podtrhuje i nárůst nových zakázek zejména ze zahraničí, které se také týkají zejména automobilového průmyslu. Průmysl nadále tvoří nová pracovní místa a zaměstnancům průmyslových podniků nadále rostou mzdy,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka nabízejí dubnová čísla z průmyslu tradiční obrázek. Výroba automobilů jede na plné obrátky. Strojírenství si udržuje mírné růstové tempo. Pokles produkce pokračuje v těžbě a lehce do plusu se letos poprvé dostala energetika.

Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba chemických látek a chemických přípravků, těžba a dobývání a výroba potravinářských výrobků.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v dubnu meziročně vzrostly o 0,3 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v dubnu meziročně zvýšil o 3,2 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 3,5 procenta na 29 252 Kč.

Newsletter