Český průmysl šlape, v srpnu vyrovnal červencový pokles

AKTUALIZOVÁNO – Průmyslová produkce v srpnu meziročně vzrostla reálně o 13,1 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 7,7 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 12,1 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 18,7 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.

Průmysl se rychle vzpamatoval z šoku, který utrpěl v červenci. Podpořen meziročně dvěma pracovními dny navíc, srpnový růst produkce v podstatě vyvážil markantní pokles v předchozím měsíci, uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. „Největším výkyvem si během prázdninových měsíců prošly výrobci aut, jejichž produkci kromě kalendářních vlivů silně ovlivnilo načasování dovolených. Víc jak třetinový pokles výroby automobilů v červenci tak v meziročním srovnání vystřídal jejich víc jak poloviční přírůstek v srpnu,“ dodal. ​​​​​

Viktor Zeisel z Komerční banky upozornil na to, že zahraniční poptávka po českých výrobcích zůstává slušná. „Čeští hlavní obchodní partneři stále vykazují pozvolný růst, z něhož těží zejména automobilový průmysl. Zotavuje se také domácí poptávka. Očekáváme, že celkově letos průmyslová výroba vzroste o pět procent,“ doplnil.

„Pozitivní zprávou určitě je, že výhled na další měsíce zůstává optimistický. Na základě indexu PMI pro ČR lze říci, že dočasné zpomalení průmyslu již máme za sebou. Závěrečné čtvrtletí letošního roku by tak mělo být ve znamení pozvolného růstu produkce a zaměstnanosti,“ naznačil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Statistici upozornili, že červencové a srpnové údaje byly významně ovlivněny rozdílným počtem pracovních dnů, rozložením státních svátků v pracovním týdnu a pohybem celozávodních dovolených v rámci obou prázdninových měsíců. V součtu měly oba letní měsíce v roce 2016 o jeden pracovní den méně než v roce 2015.

Po očištění o vliv různého počtu pracovních dnů průmyslová produkce v kumulaci za červenec a srpen dosáhla úrovně roku 2015, když klesla o 0,2 procenta. Bez očištění klesla průmyslová produkce meziročně o 1,3 procenta.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů ( růst o 53,1 %), výroba pryžových a plastových výrobků a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků.

Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků a těžba a dobývání.

Newsletter