Dolar je pod výprodejním tlakem v dolarovém indexu a proti procyklickým měnám. Proti euru oslabuje nad 1,2100 EURUSD. Z měn regionu oslabuje zlotý a koruna. Domácí se měna obchoduje nad 25,50 za euro.

ČEZ dal nezávaznou nabídku na polská teplárenská aktiva EDF

Skupina ČEZ podala nezávaznou nabídku na koupi polských aktiv francouzské společnosti EDF. Vztahuje se na čtyři teplárny v lokalitách Gdyně, Gdaňsk, Krakov a Vratislav. Dále pak na čtyři teplárny s distribucí tepla v lokalitách Zelená Hora, Ciechnica, Toruň a Zawidawie a servisní společnosti.

„Tyto zdroje disponují vysokou účinností a zásobují teplem i elektřinou zákazníky ve významných polských městech. S provozem podobných zdrojů máme rozsáhlé zkušenosti, a to i v Polsku,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

O zájmu ČEZ o polské teplárny francouzské EDF hovořil již v květnu ve videorozhovoru pro Roklen24 finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Celková instalovaná kapacita zdrojů je 1,4 GW v elektřině a 4,4 GW v teple, díky čemuž zaujímají na polském trhu první místo v kogenerační výrobě elektřiny a druhé v produkci tepla.

Martin Novák: ČEZ i akcionářům zajistí zisk obnovitelné zdroje

ČEZ se ve vyhledávání investičních příležitostí soustředí na země, které jsou jí politicky i geograficky blízké. Při současných výhledech na vývoj cen elektřiny představuje regulované teplárenství zajímavou růstovou příležitost.

Newsletter