Chcete být milionářem? Zde je devět rad, jak se jím stát

Mít tak na kontě milion dolarů. Vaši prarodiče i rodiče by bezpochyby byli v sedmém nebi. Být milionářem stále něco znamená, vzhledem k inflaci už to ale není to, co to bývalo. Pokud měl někdo milion dolarů například v roce 1966, dnes by to odpovídalo částce 7,4 milionu dolarů. A dnešní milion dolarů by v roce 1966 měl kupní sílu v přepočtu 134 400 dolarů, uvedl server MarketWatch.

To není dobrá zpráva, dobrá zpráva ale je to, že získat milionářský status je dnes srovnatelně mnohem snadnější. A dnes o tom přemýšlí mnoho lidí. Zde je devět tipů, jak milion vydělat.

Dědictví

Velmi snadná cesta, jak přijít k milionu dolarů, je zdědit ho. Máte-li štěstí a jste-li líný, je to trik pro vás. Wall Street Journal citoval průzkum, který ukázal, ze dvě třetiny tzv. babyboomers budou dědit po příbuzných, většinou ale až ve středním věku.

Spojení (vyrovnání stejnou sumou)

Máte-li štěstí, jste-li spořivý a budete dlouho a tvrdě pracovat, možná se Vám podaří najít štědrého zaměstnavatele, který stoprocentně (nebo alespoň většinovou sumou) vyrovná Vaše spoření 401 (k) měsíčním příspěvkem a nabídne Vám výborné investiční opce. Když se na to soustředíte, mohl byste lehce jít do penze s milionem. Chcete znásobit a dosáhnout alespoň sedmimístného čísla? Investujte všechny peníze, které Vám zaměstnavatel dá, do equity fondu.

Startup

To je skutečný risk, ale můžete se nechat zaměstnat ve startupu a stát se jeho velice hodnotným zaměstnancem. Majitel Vám dá malý hmotný podíl ve firmě, třeba procento nebo dvě, protože si nepřeje, abyste odešel ke konkurenci. Když je startup úspěšný a Vy zůstanete, Váš malý podíl může jednou být sedmimístné číslo.

Éra superboháčů je nevyhnutelná aneb zrození prvních bilionářů

Pomoc

Začněte velmi brzy, například s pomocí rodičů či prarodičů. Třeba Vám dávali stranou dolar denně, tedy 365 dolarů ročně, a to od Vašeho narození do věku 21 let. Při osmiprocentním úroku to pak může být až 2,5 milionu dolarů.

Spoření

S rodičovskou pomocí nebo bez ní můžete začít šetřit hned, jak začnete vydělávat. Když ušetříte tisíc dolarů ve 20 letech s ročním ziskem osm procent, tak ve Vašich 65 letech bude mít tato investice hodnotu 31 920 dolarů. Těch samých tisíc dolarů investovaných ve stejném tarifu ve věku 25 let dá částku 21 724 dolarů. Když počkáte, až Vám bude 40 let, tak tisícovka vzroste na pouhých 6848 dolarů. Pozdní investice jsou zajisté hodnotné. Ale získáte značný bonus, když začnete brzy. Naneštěstí. Většina lidí tento koncept plně nechápe, dokud není pozdě, aby z toho něco měli.

Byznys

Můžete začít dělat byznys a udělat Vaše podnikání velice hodnotné. Ale není to zdaleka zaručená cesta. Většina nových firem nepřežije příliš dlouho. Studie dokazují, že zhruba 80 procent z nich jich padne během prvních dvou let. Ale některým se daří.

Rok 2020: Polovinu světového bohatství mají milionáři

Investice

Když se Vám nechce až tolik pracovat a máte neuvěřitelné štěstí, někdo jiný založí firmu a vše za Vás odpracuje. Koncem 90. let minulého století jedna žena investovala 10 tisíc dolarů do firmy Microsoft. Proč to udělala? Prý každý den jezdívala kolem budovy vedení firmy a Microsoft ji fascinoval. Pak získala miliony. Jisté je, že nikdy nepřispěla k růstu firmy. Ani neměla počítač.

Loterie

Žádný seznam by nebyl úplný bez loterie. Kupte si lístek za pár babek a je možné, ačkoliv vysoce nereálné, že se stanete okamžitým milionářem. Průzkum ale ukázal, že takovéto nové bohatství zmizí během několika let na úkor marnotratného utrácení a špatných investic. Pokušení je příliš mnoho, průprava a veškerá příprava žádná

Nudná cesta

Je-li Vaším cílem milion dolarů, tak je asi nejlepší vsadit a spolehnout se na agresivní spoření a rozumné investice na desítky let. K tomu přidejte hodně trpělivosti, správné chování a přístup, a máte dobrou možnost vydělat ten Váš milion.

Sedm věcí, které milionáři dělají jinak

Newsletter