Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Chování amerických tržních sazeb, které mnohým zamotalo hlavu

Klíčové body

  • Říjnová data potvrdila pokračující obnovu amerického trhu práce.
  • Reakce tržních sazeb na tato data však byla pro mnohé překvapivá.
  • Americké výnosy v minulém týdnu ovlivnila vlna přecenění.
Zdroj: Depositphotos

Situace na amerických trzích nahrává akciovým investorům. Ti od začátku října sbírají zisky s tím, jak hlavní akciové indexy posouvají svá historická maxima pomalu ze dne na den. Dluhopisoví investoři jsou na tom opačně. Závěr minulého týdne jim ovšem zlepšil náladu, byť důvod pozorovaného pohybu nemusel být každému zcela jasný.

Americké akciové trhy profitovaly za poslední více než měsíc hned z několika faktorů. Roli sehrály stále velmi nízké reálné sazby, nad očekávání lepší reportované výsledky hospodaření většiny firem za třetí čtvrtletí i absence výraznějšího zdroje averze k riziku. Dluhopisoví obchodníci naopak zažili výprodejní vlnu spojenou se zaceňováním brzkého a oproti prognóze Fedu intenzivnějšího zvýšení úrokových sazeb. O to větší přišlo překvapení, když se americké tržní sazby vydaly v pátek dolů poté, co data z trhu práce potvrdila pokračující obnovu směrem k dosažení měnověpolitického cíle plné zaměstnanosti.

Míra nezaměstnanosti v americké ekonomice v říjnu klesla dále pod 5 %. V soukromém sektoru mimo zemědělství bylo vytvořeno více než 500 tisíc nových pracovních míst, přičemž revize zářijového výsledku ukázala zlepšení o více než 100 tisíc míst. V růstu pak pokračovaly i mzdy, u nichž jsou velkým pozitivem do budoucna informace o ochotě firem více nabírat a přidávat. Jedinou vadou na kráse byla míra participace, která je důkazem trvajících dopadů pandemie.

Důkaz o pokračující obnově amerického trhu práce jakožto oblasti, která bude pro Fed při rozhodování o sazbách patrně nejdůležitější, by měl vyústit v nárůst tržních sazeb, zejména u středních splatností od dvou do pěti let. Opak byl ale pravdou. Nejen střední, ale i ty delší výnosy po zveřejnění reportu amerického ministerstva práce ještě více navýšily svůj pokles. Dvouletý instrument se tak posunul zpět k 0,4 % a desetiletý zpět pod hranici 1,5 %. Dolar v návaznosti na to odmazal část svých zisků proti euru, které nasbíral po středečním zasedání měnového výboru Fedu.

Tento poněkud matoucí posun má své vysvětlení spočívající v přecenění tržních výhledů. Již dříve (zde) jsme psali o agresivním očekávání trhů z vyspělých ekonomik ohledně možnosti brzkého začátku měnověpolitické normalizace. Tato očekávání se týkala nejen Fedu, ale i ECB, Bank of England či Australské rezervní banky. Projevila se například u dvouletých swapů, kde ten americký vzrostl během října o více než 30 bazických bodů, britský o cca 50 a evropský o bezmála 20 (viz graf níže). Listopad však přinesl změnu a všechny zmíněné instrumenty část předchozích posunů umazaly.

Důvodem byla měnověpolitická překvapení a zklamání (psali jsme zde a zde), která trhy donutila přecenit jejich původní agresivní výhledy. V případě amerických trhů úřadoval guvernér Powell na středečním zasedání, u britských rozhodnutí Bank of England ponechat sazby beze změny a u ECB komentáře členů Rady guvernérů upozorňující na očekávané nedosažení podmínek potřebných pro zvýšení sazeb v příštím roce. U všech se navíc projevil evidentní efekt přelití zasahující v podstatě celou oblast trhů vyspělých ekonomik. Zapomínat pak nelze ani na možnost uzavírání ztrátových short pozic.

Zdroj: Twitter Jens Nordvig, Exante Data, BBG
Zdroj: Twitter Jens Nordvig, Exante Data, BBG

Zůstaneme-li na amerických trzích, přecenění nepřišlo pouze u bondů a swapů. Například eurodolarové futures již nezaceňují více než tři kola navyšování amerických sazeb do konce příštího roku, ale bezmála 2,5 kola. Prostor pro korekci k nižším hodnotám je podle nás otevřen, avšak velmi omezeně. Neočekáváme, že by trhy začaly zaceňovat výrazně méně než dvě kola hiků v roce 2022, což by ostatně mohl být i výstup z aktualizované prognózy měnového výnoru, která bude zveřejněna v prosinci.

U dat z amerického trhu práce navíc platí, že jejich dopady nereflektujeme pouze během dne zveřejnění, ale rovněž i v dalším obchodní dni, tedy obvykle v pondělí. V tomto směru bude záležet na (ne)pokračujícím přecenění tržního výhledu v ostatních vyspělých ekonomikách. Jestliže bude pokračovat i dnes, americké výnosy se svezou zřejmé také, včetně potenciálního dopadu slabší dolar.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1564 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1539 do 1,1579 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,24 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,82 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,18 až 25,35 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,76 až 21,94 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter