Americké reálné tržní sazby měřené TIPSy klesají. Desetiletý výnos se drží pod -1,17 %. To včera stálo za výprodejním tlakem u dolaru, který se posunul nad 1,1840 EURUSD. Včerejší nárůst českých tržních sazeb podpořil zisky koruny k 25,55 za euro, oslabení dolaru proti euru nemělo výraznější vliv.

Co by se stalo, kdyby Fed zašlápl měnověpolitickou brzdu?

Klíčové body

  • Americká centrální banka si připravuje půdu pro zahájení normalizace měnové politiky.
  • Návrat do měnověpolitického normálu bude pozvolný, od ukončení nákupů aktiv až po zvýšení sazeb.
  • Extrémní varianta rychlého a agresivního utažení by nepřinesla nic dobrého…
Zdroj: Depositphotos

Politika centrální banky by měla být předvídatelná. Výjimkou mohou být krizové situace jako například březen 2020, kdy bylo kvůli pandemii potřeba přistoupit k razantní akomodaci měnové politiky. Ani ne rok a půl poté je situace jiná. Některé centrální banky již zahájily měnověpolitickou normalizaci, jiné pro ni teprve připravují půdu. A právě do druhé skupiny spadá americký Fed.

V první fázi normalizace americké měnové politiky Fed sníží tempo nákupů aktiv. Po ukončení tzv. kvantitativního uvolňování odstartuje druhá fáze v podobě zvyšování sazeb. Implementace obou fází bude pozvolná s cílem minimalizovat dopady na trhy i ekonomiku. Pojďme si ale zaspekulovat. Co kdyby se Fed utrhl ze řetězu a zašlápl měnověpolitickou brzdu?

Pro začátek si představme jednorázové ukončení nákupů aktiv v aktuálním měsíčním objemu 120 miliard dolarů (mimo reinvestice) a zvýšení sazeb o „tradičních“ 25 bazických bodů. V takovém extrémním případě nehraje roli, zda by šlo o zasedání s nebo bez aktualizované prognózy.

První momenty překvapení by vystřídala panika a silný růst volatility napříč aktivy, od akcií přes dluhopisy až po měny. Došlo by tak k popření cíle nákupů aktiv v podobě stabilizace trhů.  Výprodej lze očekávat především u Fedem silně nakupovaných dluhopisů střední splatnosti (1-5 let). Intenzitu poptávky centrální banky potvrzuje podíl těchto cenný papírů na celkovém objemu držených státních obligací dosahující zhruba 38,5 %.

Zvýšení sazeb by vedlo k růstu krátkého konce výnosové křivky. Vinou nejistoty na finančních trzích by se růst nevyhnul ani delšímu konci, a to minimálně v prvotní reakci. Postupem času by se ale rychlé a intenzivní utažení měnové politiky mohlo projevit ve výhledu výrazně oslabeného dlouhodobého růstu, což by tržní účastníci dali najevo poptávkou po instrumentech s dlouhou splatností. V extrémním případě bychom se mohli dočkat inverzní výnosové křivky, zejména pokud by hrozilo další navyšování úroků Fedu.

Výsledkem měnověpolitického utažení by byl velmi rychlý a intenzivní nárůst výnosové křivky stahující s sebou riziková aktiva a utahující měnové podmínky skrze úrokový kanál. Pomyslným vítězem by v takovém případě byl dolar. Loni v březnu se potvrdilo, že svět v krizích prahne po zelených bankovkách jako po bezpečném přístavu, který je navíc spolehlivě přijímán v podstatě všude.

Existuje ale i alternativní scénář, ve kterém by ztráta důvěry v politiku Fedu mohla vyústit ve výprodej dolaru. Kam by se světový kapitál vrhl poté, je velká neznámá. Byly by to jiné bezpečné přístavy jako japonský jen nebo švýcarský frank? Asi těžko. Měny emerging markets můžeme rovnou vyloučit. Nervózní investoři by jistotu nejspíš nehledali ani v bitcoinu. Varianta „dolarového vítěze“ se tak jeví jako nejpravděpodobnější.

Na závěr nutno podotknout, že zmiňované výprodeje, zejména pak u rizikových aktiv jako jsou akcie, by nebyly pouze americkým scénářem, ale globálním.

Zde naše spekulace utneme. Šlo pouze o velmi zevrubný popis primárně krátkodobého scénáře ve stylu věštění z křišťálové koule, navíc bez možnosti jakéhokoliv historického srovnání. Útěchou nám budiž fakt, že ve Fedu sedí lidé se znalostí oboru, tudíž na takto extrémní měnověpolitické utažení nedojde. Bez ostychu bychom si na to vsadili.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1806 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,62 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1772 do 1,1857 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,62 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,48 až 25,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,51 až 21,74 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter