Americké výnosy středních splatností jsou nejvýše od začátku roku 2020. Výnosová křivka se vinou poklesu delších splatností zploštila. Spread mezi 30letým a 5letým výnosem je nejnižší od února 2019. Dolar je proti euru nejsilnější od května 2020. Měny regionu zpevnily, koruna se obchoduje pod 24,45 za euro.

Devizový odskok k protinožcům

Klíčové body

  • Ekonomická obnova v Austrálii pokračuje i přes komplikace s mutací delta. Pomáhá očkování a včasně zaváděná pravidla.
  • Australská centrální banka i přes globální nejistoty potvrdila rozhodnutí o omezení objemu nákupu aktiv.
  • Plán normalizace australské měnové politiky je pomalejší než v ostatních zemích regionu.
Zdroj: Depositphotos

Ekonomická obnova v Austrálii je o něco rychlejší, než bylo původně očekáváno. Trhy ztratily část optimismu, když se během července zrychlovalo tempo nákazy Australanů novou mutací viru COVID-19 s názvem Delta. Dopady na tamní ekonomickou výkonost však stále nenaplňují původně vcelku pesimistická očekávání. Budoucnost nelze přirozeně předpovědět, ale z dosavadních zkušeností je zřejmé, že australská ekonomika dokáže po zpomalení tempa nákazy rychle naskočit zpět na svůj rytmus. Dále samozřejmě platí, že Austrálie patří mezi země s kvalitním vakcinačním programem, který už nyní pomáhá se zvládnutím pandemie.

I přes nejistoty spojené s průběhem pandemie počítá australská centrální banka s růstem ekonomiky přes 4 % v roce 2022. Předpoklad stojí na očekávaném vysokém podílu proti koronaviru očkované populace už ke konci tohoto roku. I přesto plánuje australská vláda větší uvolnění pravidel na hranicích až od poloviny roku 2022, což by mělo opět tamní ekonomice významně prospět. Turistický ruch v Austrálii a další sektory ekonomiky postižené lockdowny si budou muset ale několik měsíců ještě počkat.

Ekonomický výhled byl i přes rizika spojená s pandemií dostatečně příznivý, a tak v úterý setrvala rada australské centrální banky na červencovém rozhodnutí o snížení objemu nákupů aktiv od září tohoto roku. Plán nákupu aktiv je po zbytek srpna stanoven na stávajících 5 miliard australských dolarů týdně. V září dojde ke snížení o 1 miliardu australských dolarů na 4 miliardy a toto tempo bude udrženo minimálně do poloviny listopadu letošního roku. Rozhodnutí o snížení objemu nakupovaných aktiv překvapilo trhy vzhledem k pokračujícím potížím se šířením mutace Delta. Vlivem toho posílil australský dolar.

V delším období je pro australský dolar směrodatné, že se australská centrální banka stále drží svého původního plánu normalizace měnové politiky, která bude pomalejší ve srovnání s ostatními světovými centrálními bankami, alespoň co se týče výhledu sazeb. Zaostávat bude především ve srovnání se sousední novozélandskou centrální bankou, kde data o ekonomické kondici posilují jestřábí tendence. Potvrzují to například swapové trhy plně zaceňující celkem troje zvýšení úroků do konce letošního roku. Pomalejší normalizace měnové politiky, a především úrokových sazeb v Austrálii by v delším časovém horizontu působila na slabší australský dolar.

Kurz eura proti dolaru se v posledních dnech pohybuje do strany v rámci pásma 1,1850 až 1,1890 EURUSD. Dnes budou zveřejněna zpřesněná data o indexech PMI sektoru služeb v Evropě i USA. Za Atlantikem bude navíc zveřejněn Národní report zaměstnanosti agentury ADP, který je předskokanem pátečních klíčových dat amerického ministerstva práce. Koruna se obchoduje pod hranicí 25,50 za euro. Vinou absence domácích dat je čistě pod vlivem globální tržní nálady, která na devizových trzích tento týden nahrává větší ochotě riskovat. Větší kurzové pohyby ale nečekejme, alespoň do zítřejšího zasedání ČNB.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1877 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1852 do 1,1918 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,45 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,43 až 25,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,36 až 21,52 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter