Do ulice Na příkopě se vrátili jestřábi. Po holubicích se v ČNB slehla zem

Klíčové body

  • Koruna se již druhým týdnem obchoduje v desetihaléřovém pásmu pod 25,50 EURCZK.
  • Absence domácích dat a jasnějšího vývoje na páru EURUSD jsou hlavní důvody nižší volatility.
  • Tržní sazby částečně zaceňují úrokový hike již na červnovém zasedání ČNB.
Zdroj: ČNB

Pár eura s korunou se po čtyřicetihaléřovém posílení z první poloviny května ustálil v desetihaléřovém pásmu se spodní hranicí 25,40 EURCZK, která je momentálně hlavní hranicí podpory odmítající další posílení domácí měny. Jediná data z české ekonomiky, která měla cenu v tomto týdnu sledovat, byla ta o podnikatelské a spotřebitelské důvěře. Obě čísla vykázala solidní růst.

Co se týče důvodů, proč jsme v uplynulých dnech nebyli svědky výraznějšího posunu zpět ke slabším úrovním nad 25,50 EURCZK, šlo o dobrý start týdne z pohledu domácích dat. Hned v pondělí jsme mohli sledovat květnové zlepšení v rámci spotřebitelské i podnikatelské důvěry. Dalším důvodem, proč se koruna drží na silných úrovních, jsou tržní sazby, které částečně zaceňují první zvýšení úrokových sazeb od příchodu koronavirové krize již na červnovém zasedání. Aktuální korunová FRA 1×4 sazba se nachází na úrovni 0,52 %, zatímco tříměsíční sazba Pribor činí 0,38 %.

Z hlediska zahraničních faktorů dopadajících na kurz koruny s eurem, v tomto týdnu jich nebylo dostatek, aby s ním výraznějším způsobem zahýbaly. Euro se vůči dolaru obchoduje již téměř dva týdny v relativně úzkém stobodovém pásmu mezi 1,2160 a 1,2260 EURUSD. Tržní sentiment nakonec nijak výrazně neovlivnil ani víkendový výplach na kryptoměnových trzích a poměrně stabilní zůstaly v tomto týdnu i americké výnosy. Vesměs jsme tedy propluli relativně klidným týdnem, co se týče důležitých kurzotvorných informací a volatility.

Koruna zůstává zásobena dobrými zprávami, jako bylo včerejší vyjádření člena bankovní rady Bendy. Ten uvedl, že se růst úrokových sazeb výrazně přiblížil a že ČNB nepřipustí nadměrný růst inflace. Ač se ulice Na příkopě v reálu hemží holuby, v rovině měnověpolitického světa se zde po holubicích slehla zem a po zimě jsme zaznamenali pouze návrat jestřábů. Česká měna se tedy díky výše zmíněným pozitivním impulzům drží na silných hodnotách pod 25,50 EURCZK, nicméně jak jsme v průběhu posledních dvou týdnů zdůrazňovali, prostor pro další posílení je omezený. To dokazuje i neschopnost prorazit support na úrovni 25,40 EURCZK, od kterého se kurz v posledních dvou týdnech již několikrát odrazil.

Z pohledu technické analýzy bude zajímavé sledovat dnešní vývoj na páru eura s korunou. Na denním grafu došlo k porušení klesající trendové linie v rámci indikátoru RSI, který se z přeprodané oblasti vrátil zpět do neutrálního teritoria již více než před týdnem. Vývoj v posledních třech obchodních seancích byl jako přes kopírák. Koruna měla v průběhu dopoledne tendenci oslabovat, aby v odpoledních hodinách prakticky celou ztrátu odmazala a uzavírala ve spodní oblasti pásma poblíž 25,40 EURCZK.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Dnešek by mohl ukázat, zda v příštím týdnu konečně přijde námi očekávaná korekce nad 25,50 EURCZK, odkud by koruna nabrala druhou mízu a vydala se na letní cestu posilování ruku v ruce s rozpouštěním restriktivních opatření. Dnes si na důležitá data můžeme klidně přispat, jelikož první zajímavé číslo bude zveřejněno v 11:00 a bude jím finální statistika spotřebitelské důvěry za květen v eurozóně. V odpoledních hodinách pak budeme pečlivě sledovat dubnové hodnoty PCE indexu v USA.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2181 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,14 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2146 do 1,2246 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,44 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,37 až 25,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,7 až 20,96 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter