Dohoda v Dauhá: Největší těžaři zmrazí produkci ropy

AKTUALIZOVÁNO –  Rusko, Saúdská Arábie, Katar a Venezuela se dohodly, že zmrazí těžbu ropy na lednových úrovních. Chtějí ale, aby totéž učinili i další přední producenti. ​Země se na tom dohodly dnes v katarském Dauhá. Na uzavřeném jednání chyběl Irák, který je naopak odhodlán těžbu razantně zvýšit.​

Schůzky se účastnili ruský ministr energetiky se svým katarským protějškem a ministry z Venezuely a Saúdské Arábie. 

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Naimi uvedl, že skupina zemí v budoucnu zhodnotí další kroky pro stabilizaci trhu s ropou. Podle něj ale bude tento krok stačit na to, aby se situace na trhu s ropou zlepšila. „Důvod, proč souhlasíme s možným zmrazením produkce, je jednoduchý: je to začátek procesu, který v příštích měsících posoudíme a rozhodneme se, zda potřebujeme další kroky ke stabilizaci a k tomu, aby se situace na trhu zlepšila,“ řekl.

Podle údajů Mezinárodní energetické agentury (IEA) vyrobila Saúdská Arábie v lednu denně 10,2 barelů, což je těsně pod maximem 10,5 milionu barelů v červnu 2015. Rusko vytěžilo v lednu téměř 10,9 milionu barelů, dle oficiálních záznamů je to postsovětský rekord.  

Írán nyní těží přinejmenším o milion denních barelů ropy méně než před uvalením sankcí, jimž čelil kvůli svému kontroverznímu jadernému programu. ​Irák, který je druhým největším producentem ropy v rámci OPEC, dlouho tvrdil, že letos čeká další nárůst produkce. V lednu ale prohlásil, že v případě dohody všech členských a nečlenských zemí OPEC je připraven těžbu omezit.​

Ceny ropy v reakci na oznámení dohody rostou, dopoledne ale růst zpomalil. Za poslední rok spadly na nejnižší hodnotu za více než deset let, částečně díky růstu těžby v USA a rozhodnutí ropného kartelu OPEC zvýšit vývoz, a posílit si tak podíl na trhu.

Newsletter