Dolar je ve vyjádření dolarového indexu nejslabší za poslední dva roky. Za tímto posunem zelených bankovek stojí hned několik faktorů, přitom velká část z nich s námi zřejmě zůstane i v příštím roce. I proto se množí sázky na ještě slabší americkou měnu. Stavět v jejich případě lze nejen na politice Fedu, ale například i na novém vedení ministerstva financí. To vše dohromady je dobrá zpráva především pro měny rozvojových trhů.
Posledních několik týdnů se na světových finančních trzích neslo ve znamení pozitivní nálady. To podpořilo ochotu riskovat, z čehož vždy těží riziková aktiva, včetně měn rozvojových trhů na úkor těch z rozvinutých, například dolaru. Dozvuky výsledku amerických prezidentských voleb jsou čím dál tím slabší, postupně oslabuje i prvotní nadšení z pozitivních zpráv o vakcíně proti COVID-19, které upozadilo nikterak nelepšící se koronavirovou situaci v Evropě a v USA. I přesto ale nejsme svědky výraznějšího zhoršení sentimentu. Dobrá nálada, jak se zdá, by nemusela hned tak zmizet.
Jisté narušení optimismu sice přišlo v souvislosti s žádostí amerického ministerstva financí ohledně ukončení vybraných programů podpory ze strany Fedu, které vznikly pod záštitou zákona Cares Act (psali jsme zde). Šlo však o krátkodobou záležitost, kterou navíc překonala informace o novém plánovaném vedení ministerstva. S nástupem Bidena na post prezidenta USA by se novým šéfem státní pokladny měla stát bývalá guvernérka Fedu Janet Yellenová. To nejenže přiživilo naději na obnovu programů podpory, i když současný republikánský ministr financí Mnuchin se zdroje snaží „uzamknout“ potřebou souhlasu Kongresu, hlavní pozitivum přišlo ve formě výhledu silně holubičí fiskální politiky. Zejména, pokud by demokraté v lednu získali Senát.
Jednou z charakteristik tržního optimismu, který je v případě americké ekonomiky nejvíce navázán na reflační výhled, byl rostoucí dlouhý konec výnosové křivky. Vakcína v kombinaci s očekávanou fiskální podporou vedla k poklesu cen dlouhých dluhopisů, a tedy k nárůstu jejich výnosů. To zhruba v polovině listopadu krátce – skrze kanál reálných sazeb – přispělo k posílení dolaru (psali jsme zde), které ale nevydrželo. Nárůst dlouhého konce sice zůstává jedním z hlavních scénářů vývoje amerického dluhopisového trhu, což by pro zelené bankovky mohlo představovat jistou podporu, tento výhled se však dočkal pomyslného stropu navázaného na politiku Fedu.
Rostoucí dlouhý konec americké výnosové křivky sice značí optimismus ohledně ekonomického výhledu, zároveň ale může působit na utahování měnových podmínek. A právě to je dění, o které centrální banka nestojí. To potvrdily první komentáře zástupců Fedu zmiňující možnost posunu po výnosové křivce, co se týče nákupů aktiv. Toto téma se pak postupně přesunulo z komentářů až do oficiálního dokumentu Fed Minutes.
Zápis z posledního zasedání Fedu, tedy z listopadového, které se odehrálo den po prezidentských volbách, ukázal, že právě nákupy aktiv jsou v rámci měnového výběru téma číslo jedna.
Dokument ukázal, že nákupy státních dluhopisů a hypotékou krytých cenných papírů nejenže podpořily hladké fungování trhů, ale zároveň pomohly uvolnit měnové podmínky, díky čemuž se jejich role posunula více směrem k podpoře zaměstnanosti a inflace. Další podpora by přitom mohla přijít například ve formě navýšení skupovaných objemů či právě přesunem k instrumentům s delší splatností. Několik členů měnového výboru bylo dokonce přesvědčeno o možnosti „experimentu“, podobně jako to udělala kanadská centrální banka. Podstata toho je myšlenka o udržení současné úrovně akomodace měnové politiky při změně v podobě snížení objemu nákupů spolu s prodloužením nakupovaných splatností. Vedle toho většina centrálních bankéřů soudí, že by Fed měl v určitém bodě implementovat výhled nákupů aktiv založený na předem daném výstupu, tj. na základě stanoveného makroekonomického cíle. Součástí forward guidance kvantitativního uvolňování by pak mohl být i scénář jeho snižování a ukončení určitou dobu před prvním zvýšením úrokových sazeb.
Fed Minutes tak přinesly poměrně dost informací. Je však nutné vzít v potaz, že zápis byl proveden v době, kdy nebyl znám výsledek prezidentských voleb a kdy jsme neznali všechny informace o vakcíně proti koronaviru, které známe teď. Aktuálně tak podle nás můžeme na prosincovém zasedání Fedu očekávat jistou změnu forward guidance vztaženou k nákupům aktiv, například navázání na konkrétní makroekonomický cíl. Navýšení objemu QE nečekáme, zůstat by tedy měl měsíční objem 120 miliard dolarů, z toho 80 miliard ve státních bondech a 40 miliard v MBS. Nelze ale vyloučit možnou změnu rétoriky týkající se výhledu objemu QE, který byl doposud „kvantifikován“ nákupy probíhajícími „alespoň aktuálním tempem“, tj. 120 miliard dolarů za měsíc. Vypuštění této „kvantifikace“ by byl jasně holubičí krok působící na pokles výnosů a slabší dolar.
Dočkat bychom se také mohli (minimálně) zmínky o možnosti nákupu instrumentů s delší splatností, která by automaticky zafungovala jako pomyslný „cap“ dlouhého konce výnosové křivky. Jednat by se mělo o posun směrem k 10letým instrumentům, na delší splatnosti bychom nevsázeli. Ještě citelnější pokles dlouhých výnosů bychom poté čekali, pokud by Fed nákupy delších splatností oznámil ihned. Nečekáme však, že by tento krok přišel v kombinaci s navýšením objemu nákupů, jak jsme již zmínili výše.
Přičteme-li k možným scénářům americké měnové politiky informace o vakcíně podporující reflační výhled, který však prosincová prognóza Fedu nemusí nutně v plné síle obsahovat, získáme kombinaci faktorů podporující slabší dolar. Klíčovou složkou by v tomto směru měly být nízké reálné sazby. Pracujeme především se sílícím inflačním očekáváním, tj. rychlejší nárůst inflačního očekávání v prostředí rostoucích tržních sazeb, případně však zastropovaných Fedem.
Jedním z hlavních témat příštího roku by tak měl být slabší dolar a naopak sílící rizikovější měny. Tento výhled má svá rizika například v podobě dalších vln pandemie koronaviru, nečekáme však, že by vedly k trvale posilujícímu dolaru. Sice nelze vyloučit krátkodobější ziskové vlny zelených bankovek, celková připravenost na okolnosti spojené s nárůstem počtu nakažených by omezovala jejich intenzitu.
Tím se dostáváme na rozvojové trhy. V jejich případě oslabující dolar představuje klíčovou složku uvolnění měnový podmínek, a tedy podporu růstu cen aktiv, včetně měn. Proto věříme, že by rok 2021 měl být rokem měn emerging markets.
V rámci regionu střední a východní Evropy věříme nejvíce koruně a polskému zlotému. V případě strategie carry trade budeme sledovat tureckou liru, která by – za jistých podmínek (psali jsme zde, zde a zde) – mohla být poměrně zajímavou příležitostí. Z oblasti jižní Ameriky budeme sledovat brazilský reál, z Asie pak čínský jüan, zejména offshore CNH. V rámci skupiny měn G10 se vzhledem k reflačnímu výhledu zaměříme na procyklické měny, jako je trojice dolarů kanadský, australský a novozélandský (poslední dva budou silně závislé na vývoji v Asii, především v Číně).
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1922 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1845 do 1,1955 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,15 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,06 až 26,21 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,85 až 22,08 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.